Troje kandydatów powalczy o fotel burmistrza Murowanej Gośliny

Troje kandydatów zabiegać będzie o fotel nowego burmistrza miasta i gminy Murowana Goślina w zaplanowanych na 23 kwietnia przedterminowych wyborach. Do środy był czas na zawiadomienie komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Do poznańskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego wpłynęły zgłoszenia od trzech komitetów wyborczych. Wśród kandydatów jest dwoje radnych opozycyjnych. W wyborach wystartuje również dotychczasowy wiceburmistrz.

Od lewej: Kamil Grzebyta, Justyna Radomska i Radosław Szpot
Fot: KWW/arch.pryw.

Kandydatów zapytaliśmy dlaczego startują w wyborach na burmistrza Murowanej Gośliny. Ich stanowiska przedstawimy w porządku alfabetycznym. Na początek Kamil Grzebyta:

A dlaczego kandyduje Justyna Radomska?

Trzecim kandydatem jest Radosław Szpot, który od stycznia 2021 r. był zastępcą burmistrza Murowanej Gośliny, a przez ostatni rok pełnił obowiązki burmistrza:

Goślinianie będą wybierać nowego burmistrza 23 kwietnia. Kandydaci muszą teraz zebrać 600 podpisów od mieszkańców zarejestrowanych w spisie wyborców i najpóźniej do 29 marca dostarczyć do Miejskiej Komisji Wyborczej.

Przypomnijmy, że wybory odbędą się po rezygnacji z mandatu wcześniejszego burmistrza, Dariusza U, który od stycznia zeszłego roku przebywa w areszcie, po tym jak usłyszał blisko 20 zarzutów związanych z korupcją i przyjmowaniem łapówek.

W styczniu były już burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał pierwszy wyrok. Dariusz U. będzie musiał zapłacić 6 tysięcy złotych grzywny i 3 tysiące nawiązki za znieważenie funkcjonariusza publicznego. Chodzi o naruszenie nietykalności funkcjonariusza CBA.

Z kolei w ubiegłym tygodniu były wiceburmistrz, Radosław Szpot został wyprowadzony z urzędu w kajdankach przez agentów CBA. Po przesłuchaniu prokurator postawił mu zarzut przekroczenia uprawnień i działanie  na szkodę interesu publicznego, za co grozi kara do 10 lat więzienia. W ocenie prokuratury Radosław Szpot zmienił regulamin konkursu o pracę biurze do spraw komunikacji społecznej, w wyniku czego zatrudnienie otrzymał jego znajomy. Podejrzany całą sprawę uważa za polityczną i wraz z obrońcami złożył zażalenie. W jego ocenie był to pokaz siły, a postawiony zarzut jest bezpodstawny, gdyż ogłoszenie o konkursie o pracę było jawne, a w naborze zgłosił się tylko jeden kandydat.

Do czasu wybrania nowego burmistrza gminą Murowana Goślina kieruje zarządca komisaryczny Zbyszko Górny. Tymczasowego włodarza 24 lutego wyznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera