„A2, że drożej” – wyższe opłaty za przejazd autostradą w Wielkopolsce

Najdroższa autostrada w Europie jeszcze droższa. Od czwartku kierowcy płacą więcej za przejazd „A2-ką”.

Fot. Janusz Ludwiczak

I tak kierowcy samochodów osobowych za przejazd autostradą A2 w Wielkopolsce zapłacą za każdy z trzech odcinków nie 26, a już 28 złotych. A więc za przejechanie blisko 150-kilometrowego odcinka z Nowego Tomyśla do Konina zapłacimy 84 złote – to prawie o połowę więcej niż za podróż ze stolicy Wielkopolski do Niemiec.

Opłata w kategorii 2 – dla samochodów osobowych z przyczepami oraz ciężarowych z podwójnymi kołami wzrosła o 4 złote i za każdy odcinek wynosi 43 złote.

Z kolei dla tirów przejazd od bramki do bramki wzrósł z 91 do 100 złotych.

Nie zmieniły się natomiast opłaty za przejazd autostradą A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Kierowcy samochodów osobowych za przejechanie ponad 100-kilometrowego odcinka zapłacą nadal 18 złotych. Co ciekawe tym fragmentem A2 też zarządza Autostrada Wielkopolska, jednak został on wybudowany na podstawie zupełnie innej koncesji.

Zadowoleni mogą być za to motocykliści. Spółka Autostrada Wielkopolska wprowadziła dla nich zupełnie nową kategorię. Za każdy przejechany odcinek zapłacą 14 złotych, czyli o połowę mniej niż było do tej pory.

Autostrada Wielkopolska podwyżkę tłumaczy wzrostem kosztów bieżącego utrzymania, obsługi kredytów oraz realizowanych i planowanych inwestycji. Niebawem ma rozpocząć się dobudowa trzeciego pasa ruchu pomiędzy węzłami Poznań Wschód i Poznań Krzesiny.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®