Zmarł Marek Jakubowski – dzięki niemu powstało Muzeum Tyflologiczne, Biblioteka Dźwięków i Laboratorium Zapachów

Pełen pasji i pomysłów, dużego zaangażowania, a przede wszystkim zawsze życzliwy i pomocny – tak zapamiętają go podopieczni i samorządowcy. Zmarł Marek Jakubowski, wybitny pedagog i społecznik  Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.
Fot. SOSW w Owińskach

Za swoją działalność dzieci odznaczyły go Orderem Uśmiechu. Marek Jakubowski otrzymał też tytuł Zasłużony dla Gminy Czerwonak.

Był autorem różnorodnych, stosowanych aktualnie w Polsce i Europie technologii wykonywania map i planów wypukłych dla niewidomych i słabo widzących. Ciągle poszukiwał dla nich nowych rozwiązań  ułatwiających naukę i codzienne funkcjonowanie.

Dzięki niemu powstało Muzeum Tyflologiczne ze zbiorem m.in. unikatowych map dla niewidomych. Był też inicjatorem Biblioteki Dźwięków i Laboratorium Zapachów, które niedawno zostało otwarte w Owińskach. To jedyne takie miejsce w Polsce i pierwsze tego typu muzeum w Europie.

Marek Jakubowski zmarł w niedzielę, 13 sierpnia. Miał 65 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 19 sierpnia o godz. 14:00 na cmentarzu parafialnym w Twardowie, koło Woli Książęcej.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®