Szamotuły w akwarelach, czyli jak odkryć piękno na nowo. Zachwycająca wystawa obrazów Viktorii Popovej

„Szamotuły. Inne spojrzenie” – taką nazwę nosi wystawa akwareli, którą od niedawna można podziwiać w spichlerzu szamotulskiego Muzeum – Zamek Górków. Autorką obrazów jest ukraińska malarka Viktoria Popova, która w obliczu wojny w marcu uciekła z ostrzeliwanego Charkowa do Szamotuł. Od tamtego czasu, wdzięczna za przyjęcie do Polski artystka czuła potrzebę, by w wyjątkowy sposób podziękować. Tak właśnie powstała wystawa blisko czterdziestu akwareli, których tematem przewodnim jest słynny Gród Halszki.

Fot. Jerzy Walkowiak

Uczestnicy wernisażu mogli zabrać do domu kalendarze, na których również widnieją szamotulskie pejzaże, będące dziełem ukraińskiej malarki. A wszystko zaczęło się od.. jazdy rowerem – mówi autorka wystawy Viktoria Popova

Dodajmy, że Viktoria Popova związana jest z Szamotułami od wielu lat, za sprawą uczestnictwa m.in. w corocznych międzynarodowych plenerach rzeźbiarskich organizowanych przez Szamotulski Ośrodek Kultury. Malarka z Charkowa swoim talentem czaruje nie tylko w trakcie podróży rowerem, ale również podczas licznych koncertów, w czasie których maluje występujących na scenie muzyków. Dzięki temu swoje rysunki z szamotulskich występów otrzymały takie zespoły jak LUXTORPEDA, 4 Szmery czy też Sebastian Riedel & Cree. Ukraińska artystka prowadzi także w Szamotulskim Ośrodku Kultury zajęcia plastyczne, na które regularnie uczęszcza wielu mieszkańców Szamotuł i okolic – od przedszkolaka do seniora.

Wystawę akwareli przedstawiającą Szamotuły oczami Viktorii Popovej można podziwiać do końca lutego w spichlerzu Muzeum-Zamek Górków, rzecz jasna w Szamotułach.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®