Na Swarzędzkim Szlaku Meblowym

Pokazy i warsztaty stolarskie, renowacja meble, prezentacja dawnych narzędzi stolarskich, konkurs wbijania gwoździ na czas czy budowanie Maszyny Goldberga – to tylko kilka część atrakcji niedzielnego Pikniku na Swarzędzkim Szlaku Meblowym.

Fot. UMiG Swarzędz

W niedzielne popołudnie w Pawilonie Cechu Stolarzy Swarzędzkich, ul. Wrzesińskiej 41, tuż obok „Wielkiego Krzesła” odbędzie się Piknik na Swarzędzkim Szlaku Meblowym.

Podczas pikniku zobaczyć będzie można jakimi technikami stolarskimi posługiwali się dawniej rzemieślnicy, dowiedzieć się wielu praktycznych porad dotyczących meblarstwa, a także popróbować swoich sił w zmaganiach nie tylko stolarskich zapowiada Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

Na dziedzińcu pawilonu pojawią się różnorodne stanowiska pokazowe, warsztatowe i konkursowe. Wśród nich zobaczymy m. in:

  • stoisko Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki, gdzie będzie można min. wziąć udział w warsztatach stolarskich, poznać ciekawe fragmenty historii Swarzędza i swarzędzkiego rzemiosła, odbyć wirtualny spacer po swarzędzkim Rynku.
  • stoisko Cechu Stolarzy Swarzędzkich zaprezentuje m.in. narzędzia stolarskie, pokaże jak poddać meble renowacji oraz jak wykonać intarsję.
  • stoiska z konkursami i zabawami: drewniane mega puzzle, mega jenga, mega bierki, wbijanie gwoździ na czas, piłowanie drewna, narty wieloosobowe, kredka współpracy i inne.

Główną atrakcją pikniku będzie budowa Maszyny Goldberga – gigantycznego urządzenia, swoistego perpetuum mobile, którego wprawienie w ruch wyniknie z zespołowej współpracy.

W zabawie mogą wziąć udział 10-osobowe drużyny. Uczestnikiem mogą być osoby, które ukończyły 15 lat. Każda drużyna otrzyma do zbudowania swój element układanki. Każdy najmniejszy element urządzenia ma ogromne znaczenie. Bez niego nie zadziała kolejny etap, a cała maszyneria nie osiągnie celu. Po ich ukończeniu zespoły połączą stanowiska, by utworzyć jedną wspólną maszynę. Wprawienie maszyny w ruch stanowić będzie Wielki Finał. Oczywiście budowaniu maszyny towarzyszy publiczność. Zapisy na budowanie Maszyny Goldberga przyjmowane są na stronie swarzedz.pl/zapisy/piknik.

Piknik na Swarzędzkim Szlaku Meblowym już w najbliższą niedzielę, 5 czerwca w godz. od 15:00 do 19:00 w Pawilonie Cechu Stolarzy Swarzędzkich przy ul. Wrzesińskiej 41 w Swarzędzu. Radio Wielkopolska jest patronem medialnym wydarzenia.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska