2 mln zł na pszczoły

Już po raz szósty Urząd Marszałkowski wspiera wielkopolskich pszczelarzy. Podpisana została umowa w ramach edycji „Programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej” Wsparcie, które trafi do wielkopolskich pasiek to 2 mln zł.
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Jak zaznacza wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski dzięki realizacji programu pszczelarze prowadzący pasieki na terenie Wielkopolski otrzymają nową spełniającą parametry węzę, czyli szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego umieszczany w ramce, którą umieszcza się wewnątrz ula. Realizacja tego programu ma ogromne znaczenie dla poprawy zdrowotności oraz produktywności rodzin pszczelich:

Stosowana umowa na realizację zadania została podpisana pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży reprezentującym także związki pszczelarskie z Konina, Kalisza, Leszna  i Poznania.

Dodajmy, że w ciągu trzech edycji programu zakupiono i rozdystrybuowano ponad 130 ton plastrów węzy o wartości 6 mln zł, a z pomocy co roku skorzystało ponad 4600 wielkopolskich pszczelarzy. Z kolei w ostatnich dwóch latach w ramach zakupu i dystrybucji pokarmów pszczelich, ponad 887 ton trafiło do przeszło 307 tys. pni pszczelich na terenie Wielkopolski.  W regionie udało się też zasadzić kilkadziesiąt tysięcy drzew miododajnych.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®