A2 jeszcze droższa

Najdroższa autostrada w Europie jest jeszcze droższa. Kierowcy korzystający z wielkopolskiej autostrady A2 muszą już więcej zapłacić za przejazd.
Fot. Janusz Ludwiczak

Od teraz kierowcy samochodów osobowych za każdy z trzech odcinków Autostrady A2 w Wielkopolsce muszą zapłacić 32 złote, czyli o 2 złote więcej niż był odo tej pory. Oznacza to, że za przejechanie 150-kilometrowej trasy z Nowego Tomyśla do Konina zapłacimy już nie 90, lecz 96 złotych.

Opłata w kategorii 2 – dla samochodów osobowych z przyczepami oraz ciężarowych z podwójnymi kołami wzrosła o 4 złote i za każdy odcinek wynosi 51 zł.

Z kolei dla tirów przejazd od bramki do bramki wzrósł ze 109 do 118 złotych.

Podwyżka nie ominęła też motocyklistów. Za każdy przejechany płatny odcinek Autostrady A2 płacą oni teraz o złotówkę więcej, czyli 16 złotych, ale to i tak o połowę mniej niż kierowcy samochodów osobowych.

Ostatnia podwyżka na A2 miała miejsce nieco ponad pół roku temu (na początku września). Jak informuje w komunikacie spółka Autostrada Wielkopolska:zmiana opłat podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady, niezmiennie wysokimi stopami procentowymi oraz utrzymującym się wzrostem inflacji, a także planowanymi inwestycjami„. Jak przekonuje spółka Autostrada Wielkopolska nowe stawkiodzwierciedlają rzeczywiste koszty eksploatacji i bieżącego utrzymania infrastruktury drogowej, spłaty zobowiązań kredytowych oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjno-remontowego„.

Dodajmy, że koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą nadal 18 złotych za przejechanie 106 kilometrów. Nadal bezpłatny jest przejazd autostradą A2 z Konina do Warszawy.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®