„Rosną oczekiwania wobec gospodarzy wsi”

Są najbliższej mieszkańców, ich spraw, trosk i problemów. Zabiegają o środki na remonty dróg czy organizują festyny i imprezy integracyjne. Blisko 200 sołtysek i sołtysów po raz ósmy przyjęło zaproszenie starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego na obchody Dnia Sołtysa Powiatu Poznańskiego.

fot. Powiat Poznański

Jak mówi Jan Grabkowski, starosta poznański gminy powiatu bardzo dynamicznie się rozwijają, przybywa wielu nowych mieszkańców, a wraz z nimi rosną oczekiwania wobec gospodarzy sołectw:

W powiecie poznańskim jest 245 sołectw, z czego najwięcej bo blisko 30 w gminie Kórnik, a także 24 w gminie Kostrzyn, 23 – w gminie Murowana Goślina, 22 – w gminie Pobiedziska i 20 w gminie Swarzędz.

Drugą wsią w Polsce pod względem wielkości są Koziegłowy koło Czerwonaka – liczą ponad 11 i pół tysiąca mieszkańców. Zaś najmniejsza wieś, w której mieszka zaledwie 25 osób jest Pawłówko w gminie Buk.

Funkcję sołtysa sprawuje 135 panów i 110 pań. Wśród gospodarzy wsi w powiecie poznańskim z najdłuższym stażem jest Erazm Walkowiak, który funkcję sołtysa wsi Drużyna – Nowinki w gminie Mosina sprawuje już 54 lata. Rekordzistą jest też Jan Bręk, który od 46 lat jest sołtysem wsi Dobra – Sznyfin niedaleko Buku. O rok krótszy staż ma Albin Marian Czekalski, który jest gospodarzem wsi Zakrzewo w gminie Dopiewo.

Wszystkim Sołtyskom i Sołtysom życzymy pomyślności, sukcesów i satysfakcji z pełnionej funkcji.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®