O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Część z nas planuje wakacje zagranicą. Wracając w naszym bagażu często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol, jednak to co możemy przewozić przez granicę Unii Europejskiej i do krajów poza Strefą Schengen jest ściśle uregulowane.

Fot. Pixabay

Jak podkreśla rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Wielkopolsce, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska zanim spakujemy swój bagaż – warto sprawdzić, co można w nim bezpiecznie i legalnie przewozić, nie narażając się na przykre niespodzianki.

Towary przywożone na użytek własny lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, o ile ich łączna wartość nie przekracza 300 euro w przypadku transportu lądowego lub 430 euro jeśli lecimy samolotem lub płyniemy statkiem. W przypadku prezentów o wyższej wartości należy zgłosić to podczas kontroli granicznej.

I co ciekawe środki pieniężne poniżej równowartości 10 tys. euro (lub równowartości w innej walucie) w gotówce możemy przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej. W innym przypadku należy zgłosić deklarację środków celnikom.

A więcej przydatnych informacji przy planowaniu wakacyjnej podróży można znaleźć na stronie internetowej granica.gov.pl.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska