Ponad 159 mln zł na renowację 331 wielkopolskich zabytków

Do Wielkopolski trafi ponad 159 milionów złotych w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Środki te trafią do samorządów na odrestaurowanie i remont kościołów, pałaców czy dworków.
Fot. Powiat Poznański

W ramach programu samorządy mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 98%. O szczegółach mówi rzecznik wojewody wielkopolskiego, Jarosław Władczyk:

Najwyższą możliwą dotację w wysokości 3,5 mln zł otrzymały cztery projekty:

Ponadto gmina Białośliwie w powiecie pilskim otrzymała blisko 400 tysięcy złotych na rewitalizację Parku Dworskiego Raczyńskich. Podobna kwota trafi do powiatu chodzieskiego na prace remontowe oraz konserwatorskie pałacu w Strzelcach. Z kolei gmina Wyrzysk będzie mogła zmodernizować amfiteatr.

Przyznano również środki dla Powiatu Pilskiego na wykonanie robót budowlanych w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile.

Aż milion 300 tysięcy złotych dotacji otrzymała gmina Czarnków na rewitalizację Dworku Swinarskich wraz z jego adaptacją na funkcje społeczno – kulturalne. Samorząd otrzymał też środki na modernizację dachu szkoły podstawowej w Kuźnicy Czarnkowskiej.

Blisko pół miliona złotych trafi z kolei do powiatu chodzieskiego na remont dachu XIX – wiecznego budynku Urzędu Stanu Cywilnego w Chodzieży.

Natomiast powiat szamotulski dzięki przyznanej dotacji w wysokości ponad miliona złotych będzie mógł przeprowadzić niezbędne prace remontowe w Zamku Górków w Szamotułach.

Przekazano również 520 tysięcy złotych na remont kaplicy na cmentarzu parafialnym we Wronkach.

Pół miliona złotych dotacji otrzyma gmina Czerwonak na rewaloryzację zabytkowego pałacu w Owińskach. Podobne wsparcie otrzymała sąsiednia Murowana Goślina na rewitalizację zespołu pałacowo-parkowego.

Szczegółowa lista inwestycji, które zostaną zrealizowane w Wielkopolsce w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków:
Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®