Ponad 2,5 miliarda złotych na rozwój regionu – przyjęto budżet dla Wielkopolski

Budżet dla Wielkopolski na 2023 rok przyjęty. Dochody ukształtowały się na poziomie 2 miliardów 224 milionów złotych, a wydatki nieco ponad 2 i pół miliarda złotych.

W przyszłym roku ma rozpocząć się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Wiz. WXCA

Mówi marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak:

Najwięcej, bo aż 41%, czyli ponad miliard złotych pójdzie na inwestycje:

Na same tylko inwestycje drogowe Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć 468 milionów złotych, z czego część środków trafi na budowę obwodnicy Rogoźna, Szamotuł, Kościana i Gostynia.

Ponad ćwierć miliarda złotych pochłoną inwestycje w ochronę zdrowia, w tym rozbudowę Wielkopolskiego Centrum Onkologii, doposażenie ośrodków radioterapii w Pile i Poznaniu czy budowę Centrum Medycyny Ratunkowej Szpitala Wojewódzkiego.

Jedną z najważniejszych inwestycji będzie też rozpoczęcie budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która ma kosztować ponad 376 mln zł, z czego w przyszłym roku urząd marszałkowski przekaże 12 mln zł.

W sumie na wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego w przyszłym roku Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć ponad 155 milionów złotych. Dotacje podmiotowe otrzyma 23 instytucji.

Dodajmy, że za przyjęciem budżetu było 26 radnych wielkopolskiego Sejmiku, 11 radnych, głównie z PiS wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®