Ceniono je już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się m. in. Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Kojarzymy ich głównie z produkcji miodu, lecz zapylają ponad 87% gatunków roślin na świecie. Mowa o pszczołach, które w sobotę obchodziły swoje święto – Światowy Dzień Pszczół.
Jak mawiał Albert Einstein: „Od chwili gdy zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostaną cztery lata życia” i coś w tym jest. Mówi dr Jerzy Kamprowski, kierownik Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu:
Warto zajrzeć do Muzeum Pszczelarstwa, które znajduje się przy ul. Poznańskiej 35 w Swarzędzu, przy samej drodze krajowej nr 92. Możemy tam zobaczyć ule w kształcie niedźwiedzia, który lubi miodek, a także przedstawiające chaty góralskie, wiatraki czy obiekty sakralne:
Dodajmy, że w Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Zagrożonych wyginięciem jest ponad 200 gatunków. Jednym z zagrożeń dla owadów jest utrata siedlisk w wyniku rozrastających się miast, braku zadrzewień śródpolnych czy starych drzew.
Szansą dla pszczół mogą być działania leśników, polegające na tworzeniu pasiek na terenach leśnych. Ustawiane są tam również barcie, służące pszczołom jako miejsce schronienia i gniazdowania. Barcie przeważnie wykonywane są w kłodach sosnowych i zawieszone w miejscach najbardziej sprzyjających zasiedleniu przez pszczoły.