Wybrano największą pyrę w Wielkopolsce

1668 gramów – tyle waży największa pyra w Wielkopolsce. Już po raz trzeci Samorząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił konkurs na największego ziemniaka oraz najsmaczniejszą potrawę z pyry.
Fot. UMWW

Mówi wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski:

W sumie do konkursu na największą pyrę zgłoszono 47 ziemniaków. Każdy z nich był dokładnie ważony. Zwycięska bulwa urosła we wsi Modła Królewska. Jej posiadacz otrzymał w nagrodę tysiąc złotych.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 700 złotych za ziemniak ważący blisko półtora kilograma zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rychwale. Trzecie miejsce zdobyły mieszkanki Gołuchowa i Krzykos, za pyry ważące 1490 gram.

Nie udało się jednak pobyć dotychczasowego rekordu:

Równolegle rozstrzygnięto konkurs na najsmaczniejszą potrawę z pyry, do którego zgłosiło się ponad 70 kół gospodyń wiejskich z całej Wielkopolski. Najlepsze danie, czyli ziemniaczaną zupę krem w pieczonym ziemniaku z żelaznymi kluskami z szarpaną kaczką przygotowały panie z koła gospodyń wiejskich w Będzichowie. W nagrodę otrzymały półtora tysiąca złotych.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości tysiąca złotych za Szkurłaty Swojskie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Dębe, a trzecie miejsce przyznano gminnej radzie kobiet w Gołuchowie za przygotowanie dania zatytułowanego „Kurczę pieczone farszem pyrczanym nałożone”.

Dodajmy, że celem konkursu jest kultywowanie regionalnych tradycji kulinarnych i uczczenie zbiorów, a także zbieranie wiedzy o potrawach z ziemniaków.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®