2020-07-09

Samorządy nie chcą rządowych czeków bez pokrycia

Politycy Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich dniach odwiedzili wiele Wielkopolskich gmin, wręczając ich wójtom i burmistrzom czeki z rządowym dofinansowaniem. Jednak nie wszyscy lokalni włodarze powitali ich z otwartymi rękoma. Politycy PiS pojawili się m.in. w Obornikach, Chodzieży czy Pniewach. Jednak samorządowcy zauważają, że pieniądze, które na czekach się znajdują, nie mają pokrycia i są wyłącznie elementem trwającej właśnie kampanii wyborczej. Mówi wójt gminy Tarnowo Podgórne oraz przewodniczący ruchu Bezpartyjni w Wielkopolsce Tadeusz Czajka, który zauważa, że mamy do czynienia z podobną sytuacją jak przy majowych wyborach prezydenckich, które ostatecznie nie doszły do skutku. Jak wylicza wójt Tarnowa Podgórnego, na decyzjach rządu gmina straciła przynajmniej 14 mln złotych, dlatego czek bez pokrycia na 4 miliony jest dla niego lekceważeniem potrzeb samorządów.

Szpital w Pile uruchamia laboratorium do przeprowadzania testów

Pilski szpital uruchamia laboratorium do przeprowadzania testów na koronawirusa. Dzięki specjalnemu doposażeniu będzie można wykonać blisko 70 testów dziennie.Sprzęt będzie głównie wykorzystywany do wykrywania koronawirusa. –Teraz sprzęt ma być wykorzystany do identyfikacji wirusa Covid-19. Natomiast jest to też aparat, który jest przystosowany do identyfikacji innych wirusów metodą biologii molekularnej, co będzie mogło być wykorzystywane w późniejszych etapach rozwoju naszego laboratorium – mówi Anna Słupska – Knapik, kierownik laboratorium. W pierwszej kolejności laboratorium będzie wykorzystywane do badania pacjentów szpitala. Jak na razie nie wiadomo jeszcze od kiedy. –Jesteśmy na etapie kalibracji i testowania. W momencie kiedy będzie gotowe to będzie normalnie funkcjonowało. Urządzenie jest w pełni przygotowane i zamontowane w pracowni. Pracownia jest gotowa do funkcjonowania. Będziemy teraz się uczyć, bo to absolutnie nowe urządzenie – informuje Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala w Pile. Laboratorium do przeprowadzania testów na koronawirusa w Pile jest jednym z pierwszych poza stolicą Wielkopolski.

Tysiąc złotych za każdy procent

Gmina Swarzędz zachęca mieszkańców do głosowania. Sołectwo bądź osiedle, w którym będzie najwyższa frekwencja otrzyma fundusze na tworzenie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Jak mówi burmistrz Marian Szkudlarek już w pierwszej turze frekwencja w gminie Swarzędz była rekordowa i wyniosła blisko 73 procent. W pierwszej turze najwyższa frekwencja w gminie Swarzędz była w największym sołectwie, Zalasewie i wyniosła blisko 85 procent (84,84%). W głosowaniu wzięło udział 1505 osób spośród 1774 uprawnionych do głosowania. Swarzędz to nie jedyny przykład zachęcający mieszkańców do udziału w wyborach. Stolica Wielkopolski obiecała posadzenie nowych drzew na osiedlu, którego mieszkańcy najliczniej pójdą tego dnia do urn. Podczas drugiej tury wyborów prezydenckich gminy do 20 tysięcy mieszkańców, w których zostanie odnotowana najwyższa frekwencja wyborcza otrzymają wóz strażacki. Do wygrania będzie 49 pojazdów. Po pierwszej turze taki wóz strażacki trafi do gminy Suchy Las w powiecie poznańskim, w której 28 czerwca była najwyższa frekwencja w Wielkopolsce i wyniosła 79,69%. A przypomnijmy. II tura wyborów prezydenckich już w najbliższą niedzielę. ►ZOBACZ TAKŻE: Wyjeżdżasz na wakacje? Możesz zagłosować poza miejscem zameldowania ►ZOBACZ TAKŻE: Znane są oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Wielkopolsce

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®