Polacy pokochali płatności bezgotówkowe — jakie to ma znaczenie dla Twojego biznesu?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Polacy podczas płatności za swoje zakupy stawiają na wygodę, dlatego płatności bezgotówkowe są dla nich idealnym rozwiązaniem. Czy w czasach, gdy popularność opłacania należności za pomocą karty lub smartfonu czy smartwatcha rośnie, można prowadzić biznes bez terminala płatniczego? Sprawdź, jak zmniejszająca się ilość transakcji opłacanych gotówką wpłynie na Twoją firmę.

Transakcja bezgotówkowa wykorzystująca terminal do płatności kartą
Fot. materiały prasowe

Płatności bezgotówkowe — skąd bierze się ich popularność?

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Fundację Polska Bezgotówkowa 62% płatności detalicznych w Polsce w 2022 roku zostało zrealizowanych w formie bezgotówkowej. Dane te pokazują doskonale, że Polacy zamiast po gotówkę, coraz częściej sięgają po kartę lub telefon, aby zapłacić za zakupy.

Skąd bierze się popularność tego rozwiązania? Dla wielu osób jest to stawianie na wygodę oraz bezpieczeństwo. Płacąc bezgotówkowo, nie muszą szukać odliczonej kwoty ani oczekiwać na wydanie reszty. Ponadto mniejsza ilość gotówki w portfelu, to mniejsze prawdopodobieństwo utraty pieniędzy. W przypadku padnięcia ofiarą kieszonkowca kartę można od razu zastrzec, aby fundusze nie zostały naruszone.

Płacenie telefonem, zegarkiem lub kartą to także zdecydowanie szybsze finalizowanie transakcji, a nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz. To ogromny plus nie tylko dla Twoich klientów, ale także dla Ciebie jako przedsiębiorcy.

Terminale do płatności kartą przestały być dodatkiem

Biorąc pod uwagę, jak dużą rolę wśród płatności detalicznych odgrywają transakcje bezgotówkowe, posiadanie terminala płatniczego przestało być tylko dodatkowym udogodnieniem. W aktualnych realiach jest to obowiązkowe wyposażenie każdego sklepu, lokalu usługowego i każdej innej firmy, która przeprowadza transakcje detaliczne. 

Nie chcesz tracić klientów? Koniecznie zadbaj, aby Twój biznes akceptował płatności bezgotówkowe. Osoby, które preferują taki sposób opłacania należności, coraz częściej decydują się na rezygnowanie z zakupów, gdy wymaga się od nich użycia gotówki. To z kolei może przyczyniać się do spadku obrotów Twojej firmy i większego niezadowolenia konsumentów, korzystających lub chcących skorzystać z Twoich usług. 

Nowoczesność, wygoda i bezpieczeństwo — takie cechy przypisywane są miejscom, które dają możliwość szybkiego opłacania należności z wykorzystaniem terminala płatniczego. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje przedsiębiorstwo zaliczało się do tego grona, nie odkładaj wprowadzenia płatności bezgotówkowych na później. Zainstaluj klasyczny terminal lub zdecyduj się na aplikację mobilną typu softpos, aby móc przyjmować transakcje z wykorzystaniem… swojego telefonu lub tabletu.

Darmowe terminale płatnicze dla małych firm — jak je otrzymać?

Czy wiesz, że bezpłatne terminale do płatności kartą można uzyskać z pomocą Fundacji Polska Bezgotówkowa? W ramach specjalnego Programu skierowanego do przedsiębiorców, którzy prowadzą niewielkie biznesy, istnieje możliwość otrzymania do użytku takiego urządzenia za darmo: bez ponoszenia kosztów początkowych oraz opłat dotyczących obsługi transakcji przez 12 miesięcy lub do momentu osiągnięcia obrotu w wysokości 100 tysięcy. 

Darmowe terminale płatnicze dla małych firm przysługują przedsiębiorcom, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie posiadali takiego urządzenia. Z pomocą Fundacji Polska Bezgotówkowa można dopasować rodzaj terminalu do konkretnych potrzeb biznesu.

*Zwyczaje płatnicze a postrzeganie metod płatności: badanie konsumenckie 2022.

Źródło: https://api.polskabezgotowkowa.pl/uploads/Zwyczaje_platnicze_Polakow_2022_POLASIK_Research_v20230802_07e6ddbe3c.pdf. Dostęp: 28.09.2023.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®