2 mln zł na ratowanie zabytków

– Zabytki to dobra kultury i nasze dziedzictwo narodowe. Nie oszczędzamy na ich renowacji. To wielka satysfakcja móc zobaczyć, jak z obiektów, które często latami popadały w ruinę, powstają prawdziwe perełki – mówi starosta poznański Jan Grabkowski. Powiat poznański przeznaczy w tym roku 2 miliony złotych na ratowanie zabytków i związane z tym prace konserwatorskie i renowacyjne.

Powiat poznański przeznacza środki m.in. na renowację 500-letniego kościoła w Owińskach
Fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Co roku powiat poznański przeznacza środki na ratowane dóbr kultury.

– Dbamy o nasz wspaniały zamek w Kórniku. Pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie średniowiecznych murów wewnętrznych przyziemia oraz przebudowę alejek w arboretum. Chcę też przypomnieć o miejscu, które uratowaliśmy dla naszego pokolenia i potomnych – to kościół św. Mikołaja w Owińskach, przepiękny zabytek o historii 500-letniej, który udało się odbudować – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański.

Jak podkreśla starosta, powiat poznański nie oszczędza na zabytkach, gdyż jest to nasze dziedzictwo narodowe, o której należy dbać.

– Udało nam się w tym roku znaleźć środki na dofinansowanie renowacji zabytków, mimo mniejszych wpływów do budżetu. Zabytki są niezwykle ważne. Ja zawsze twierdzę, że naród, który nie dba o kulturę, własną historię i pamięć to przestaje istnieć, nie chcielibyśmy uczestniczyć w niepamięci – zaznacza starosta Jan Grabkowski.

Dzięki finansowemu wsparciu nowy blask zyska również fara w Pobiedziskach. Przeprowadzony zostanie także remont sztucznej groty w zabytkowym parku dworskim w sucholeskim Chludowie, a także wyremontowana zostanie elewacja wraz z dzwonnicą kościoła NMP w Sobocie w gminie Rokietnica.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®