Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał 12 zarzutów i został aresztowany

Decyzją sądu burmistrz Murowanej Gośliny najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Dariusz U. usłyszał 12 zarzutów, których większość dotyczy korupcji.

Fot. Janusz Ludwiczak

O szczegółach mówi rzecznik Prokuratury Krajowej, prokurator Łukasz Łapczyński:

Prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie burmistrza Murowanej Gośliny. W czwartek po godz. 13 sąd przychylił się do wniosku prokuratury.

Dariusz U. został przesłuchany dopiero wczoraj, gdyż jak mówi się nieoficjalnie, w dniu zatrzymania przeszkodził w tym jego stan nietrzeźwości. Jak powiedział prokurator Łukasz Łapczyńskiwe wtorek rano, gdy burmistrz Murowanej Gośliny został zatrzymany pojawiły się okoliczności, które uniemożliwiły jego przesłuchanie„.

Jak już informowaliśmy we wtorek funkcjonariusze CBA wkroczyli do goślińskiego urzędu. Oprócz włodarza gminy zostało zatrzymanych 6 innych osób:

Dariuszowi U. grozi nawet kilka lat więzienia:

Postawione zarzuty dotyczą korupcji w Murowanej Goślinie na przełomie lat 2019-2021. Burmistrz miał domagać się od właściciela jednej z firm budowlanych przekazania w formie łapówki 20% wartości kontraktów dotyczących remontów szkoły, biblioteki publicznej, OSP i świetlicy.

Śledczy ustalili też, że Dariusz U. miał przyjąć korzyść majątkową w postaci utwardzenia drogi przed jego domem za wybór zwycięzcy przetargu.

Burmistrz domagał się też dla siebie części nagród wypłacanym podwładnym.

Kolejny zarzut dotyczy wysyłania przez burmistrza i urzędników ponad 2 tysięcy płatnych wiadomości – tzw. sms premium, dzięki którym Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu, która była zarazem pełnomocniczką burmistrza, a w latach 2006-2014 radną Murowanej Gośliny wygrała plebiscyt “Wpływowa Kobieta Wielkopolski”. Tym samym budżet gminy został narażony na wydatek w wys. 8 tys. zł.

Ponadto w swoim oświadczeniu majątkowym Dariusz U. zataił fakt uzyskiwania comiesięcznego wpływu w wys. 13 tys. zł z firmy ochroniarskiej, którą wcześniej kierował.

Zgodnie z czwartkową decyzją sądu burmistrz Murowanej Gośliny został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych sześciu podejrzanych zastosowano dozór policji oraz poręczenia majątkowe. Z kolei dyrektorka goślińskiej biblioteki publicznej oraz kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej zostały zawieszone w czynnościach służbowych.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®