Koła Gospodyń Wiejskich mogą liczyć na dotacje

W całej Wielkopolsce zarejestrowanych jest obecnie 1382 kół gospodyń wiejskich. Podobnie jak w latach ubiegłych przedstawicielki najstarszych organizacji społecznych będą mogły ubiegać się o dofinansowanie prowadzonych działań.

Fot. Janusz Ludwiczak

– Od 2018 roku Koła Gospodyń Wiejskich mogą wnioskować w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację w wysokości od 3 do 5 tysięcy złotych. Kwota ta uzależniona jest od liczby członków tworzących dane koło. Dla koła liczącego nie więcej niż 30 osób przewidziano dotacje w kwocie 3 tys. zł., jeśli liczba członków mieści się w przedziale od 31 do 85 osób koło otrzymuje 4 tys. zł, natomiast powyżej 85 członków – 5 tys. zł – wyjaśnia Magdalena Bilińska z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku w budżecie państwa przewidziano 40 milionów złotych na działalność kół gospodyń wiejskich. A na jaką działalność organizacje mogą otrzymać dofinansowanie?

– Aktualnie ustawa oczekuje na podpis prezydenta RP. Po podpisaniu ustawy zostanie wydane stosowne rozporządzenie, które określi termin składania wniosków. Dofinansowanie powinno być przeznaczone na cele określone w ustawie o kołach gospodyń wiejskich, a są to m.in. zadania związane z działalnością społeczno-wychowawczą, oświatowo-kulturalną oraz na działania związane z rozwojem kultury ludowej, w szczególności lokalnej i regionalnej – zaznacza Magdalena Bilińska z Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W 2018 roku w Wielkopolsce z pomocy skorzystało 838 kół gospodyń wiejskim, które otrzymały łącznie prawie 3 miliony złotych. Rok temu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznała dofinansowanie aż 1340 wiejskim organizacjom, które otrzymały w sumie 4 mln 984 tys. zł.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®