PESEL dla Ukraińców

Obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną mogą już wyrobić PESEL, który umożliwi między innymi podjęcie pracy, skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce.
?? українська мова

Fot. Urząd Miasta Poznania

Wyrobienie PESEL-i dla obywateli Ukrainy będzie sporym wyzwaniem dla samorządów:

Równocześnie dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania, Bartosz Pelczarski apeluje do obywateli Ukrainy, by PESEL nie wyrabiali tylko w Poznaniu. Jeśli będą przebywać w innych częściach Wielkopolski formalności będzie można zrealizować w danej gminie, w której będzie się przebywać przed dłuższy czas.

Szczegółowe informacje dotyczące obsługi wniosków o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy w poszczególnych urzędach gmin zamieszczamy poniżej.

Zdaniem Bartosza Pelczarskiego, dyrektora poznańskiego Wydziału Spraw Obywatelskich cała procedura związana z nadaniem numer PESEL zajmie pół godziny dla jednej osoby:

Uzyskany podpis elektroniczny będzie niezbędny do uzyskania w przyszłości świadczeń socjalnych, załatwienia spraw w urzędach czy np. założenia firmy.

Jak wyrobić PESEL?

Osoby, które przekroczyły granicę po 24 lutego 2022 r. zobowiązane są do stawienia osobiście (obowiązek dzieci od lat 5) do wydziału z następującymi dokumentami:
• wniosek
• zdjęcie
• paszport lub dokument tożsamości wydany przez władze Ukrainy, np. paszport, dowód osobisty w przypadku dzieci nieposiadających żadnego dokumentu tożsamości wystarczy akt urodzenia (nie musi być tłumaczony, może być sporządzony w języku ukraińskim)
Osoby, które przekroczyły granice Polski chcące uzyskać numer PESEL , winny przedłożyć:
• wniosek
• ważny paszport
Osoby, które chcą się zameldować na terenie danej gminy przedkładają:
• druk na zameldowanie
• ważny paszport
• tytuł prawny do lokalu, lub umowę najmu.

Gdzie wyrobić PESEL?

Poznań
Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania
ul. Libelta 16
tel. 61 646 33 44
Więcej informacji

Swarzędz
Przed przyjściem do Wydziału Spraw Obywatelskich mieszczącym się w Swarzędzu, ul. Poznańska 25 należy umówić się na wizytę telefonicznie pod numerem telefonu 61 65 12 309 lub 61 65 12 310.
Więcej informacji

Kostrzyn
W celu uzyskania numeru PESEL należy umówić wizytę w Urzędzie Miejskim przy ul. Dworcowej 5 w Kostrzynie pod numerem telefonu: 601-514-853.
Więcej informacji

Pobiedziska
Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska
ul. Kościuszki 4
Rezerwacja pod numerem telefonu: 61 8977 131, e-mail: usc@pobiedziska.pl
Więcej informacji

Czerwonak
Urząd Gminy Czerwonak
ul. Źródlana 39
tel. 61 65 44 204
Więcej informacji

Murowana Goślina
Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
pl. Powstańców Wielkopolskich 9
Więcej informacji

?? українська мова
Skomentuj wiadomość

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera