Piła: „chrońmy rybołowy” – nowy mural w centrum miasta

Wielki, kolorowy i „leśny” – taki mural można oglądać na jednej z kamienic przy ulicy Towarowej w Pile. Obraz z rybołowem „w roli głównej” powstał w ramach projektu ochrony rybołowów, który realizują pilscy leśnicy.

Fot. Marek Wolski

W Nadleśnictwie Lipka, należącym do Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, już w 2014 ruszyła pierwsza w Polsce transmisja online z gniazda rybołowów. Są to bardzo rzadkie ptaki. W Polsce obecnie gniazduje 25-28 par lęgowych rybołowów. Na terenie Nadleśnictw w Krzyżu Wielkopolskim i Wałczu mamy ich 6 par. W Lipce niestety już ich nie ma. W ubiegłym roku samica jastrzębia zabiła i młode ptaki, i ich rodziców – mówi Dominika Nadolna, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Akcja dotycząca muralu odniosła duży sukces w mediach społecznościowych. Fani ochrzcili go imieniem Szuwarek.

Mural powstał w tempie wręcz ekspresowym, w ciągu jednego tygodnia. Moim zdaniem jest rewelacyjna ! Jestem zaskoczona i pełna podziwu jak można było tak pięknie pokazać urodę tego ptakadodaje Dominika Nadolna z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.

Autorem projektu i wykonawcą muralu jest Wojciech Rokosz, który wygrał konkurs ogłoszony przez Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile.

Podzieliłem mural na dwie strefy, aby pokazać to, co dzieje się w powietrzu i pod wodą. Ten rybołów właśnie poluje. Starałem się tak to przedstawić, żeby ta prawdziwa scena nie była jednak bardzo drastyczna, dlatego ryby nie są w szponach ptaka, ale właśnie w głębi wody. Nie wiadomo czy im się uda przeżyć, czy nie…wyjaśnia Wojciech Rokosz.
I jak dodaje: – Technicznie najtrudniejsze było zapanowanie nad typem muralu. Kiedy ma być realistyczny to największą satysfakcję daje „bawienie się” kolorami i formą „pierzastej materii” ptaka.

Mural „Chrońmy rybołowy”, który powstał w Pile, to wspólna akcja Lasów Państwowych, spółki Enea oraz miasta Piła. Do stworzenia obrazu wykorzystano kilkadziesiąt litrów farby fasadowej, akrylowej i silikonowej. Leśnicy mają już pomysły na kolejne murale, które być może w przyszłości powstaną w Pile.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®