Swarzędz bez skarbówki

Punkt podawczy poznańskiej skarbówki w budynku urzędu gminy przy ul. Poznańskiej w Swarzędzu został zlikwidowany. Sprawy załatwiali tutaj nie tylko swarzędzanie, ale również mieszkańcy okolicznych gmin jak Kostrzyn, Kleszczewo czy Pobiedziska, gdyż łatwiej było im dojechać do Swarzędza niż do siedziby Urzędu Skarbowego na poznańskiej Wildzie.

Fot. Janusz Ludwiczak

– Decyzja ta była poprzedzona różnymi analizami, które pokazały, że przestrzeni ostatnich lat nastąpił stały, systematyczny spadek ilości składanych dokumentów w tym miejscu. W sposób szczególny trend ten zaznaczył się w roku ubiegłym, w którym odnotowano 60% spadek w porównaniu do roku 2018 – podkreśla Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy wielkopolskiej Izby Administracji Skarbowej.

W skarbówce przy ul. Poznańskiej w Swarzędzu działało tylko biuro podawcze, w którym można było pobrać oraz złożyć formularze. Nie można było natomiast załatwić żadnej indywidualnej sprawy, jak np. wyjaśnienie nieprawidłowości w zeznaniu podatkowym.

Okazuje się, że podatnicy wolą coraz częściej załatwiać swoje sprawy przez internet. Tylko w roku ubiegłym aż 80% płatników złożyło PIT drogą elektroniczną.

– Generalnie w ostatnich latach systematycznie wzrasta liczba osób, które rozliczają się elektronicznie i w ten sposób załatwiają swoje sprawy. Konieczność osobistego kontaktu z urzędem staje się coraz rzadsza. Tak naprawdę ogranicza się do indywidualnych spraw podatkowych właśnie – ze względu na kwestie bezpieczeństwa danych i ograniczenia techniczno-informatyczne można to załatwić jedynie w siedzibie urzędu skarbowego wyjaśnia Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z wielkopolskiej Izby Administracji Skarbowej.

Przypomnijmy. Mieszkańcy Swarzędza, Kostrzyna, Pobiedzisk, Kleszczewa, Czerwonaka, Murowanej Gośliny i innych gmin powiatu poznańskiego mogą swoje sprawy załatwiać w siedzibie Pierwszego Urzędu Skarbowego w biurowcu przy ul. Dolna Wilda 80 w Poznaniu.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®