Uchodźcy z Ukrainy dostaną zasiłek i 500+

Uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju dostaną jednorazowy zasiłek w wysokości 300 złotych. Świadczenie to będą wypłacać gminy. Ponadto uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć również na 500+ oraz świadczenia Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Fot. ZUS

Przebywającym w Polsce uchodźcom z Ukrainy przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300 zł, przeznaczone na najpilniejsze potrzeby:

Jak wyjaśnia dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, Magdalena Pietrusik-Adamska w związku z tym Poznańskie Centrum Świadczeń przeszło na pracę dwuzmianową i będzie pracować dłużej, w dni robocze w godz. od 7 do 18 oraz dodatkowo w soboty między 7 i 14. Zainteresowani muszą umówić się wcześniej pod numerem infolinii 61 646 33 44.

Ponadto uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć również na świadczenie 500+:

Jak tłumaczy rzeczniczka ZUS w Wielkopolsce, Marlena Nowicka aby złożyć wniosek uchodźca będzie musiał posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu:

W składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia będą pomocni pracownicy ZUS. System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.

Skomentuj wiadomość

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera