W Wielkopolsce z powodu Covid-19 zmarło już ponad 10 tys. osób

W tej chwili najważniejszym tematem jest wojna na Ukrainie i pomoc uchodźcom uciekającym  przed wojną. Nie zapominajmy jednak o pandemii. Na szczęście spada liczba zakażeń.

Fot. Szpital Tymczasowy MTP

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 1 755 nowych przypadkach zakażeń Covid-19 w Wielkopolsce – to o ponad 150 mniej niż tydzień temu. Ostatniej doby w regionie zmarło 18 osób, z czego 5 w wyniku COvid-19, a 13 pozostałych z powodu koronawirusa i chorób współistniejących.

Obecnie w wielkopolskich szpitalach zajętych jest 45% miejsc. Hospitalizowanych jest 689 osób, z czego 32 leży pod respiratorem.

W związku z poprawiającą się sytuacją pandemiczną „odmrażane” są łóżka covidowe i przywracane są standardowe oddziały szpitalne:

Jak wylicza rzeczniczka wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Marta Żbikowska-Cieśla w tej chwili do dyspozycji pacjentów leczonych z powodu Covid-19 do dyspozycji jest 1 251 łóżek w 27 szpitalach. Tym samym ponad 800 miejsc zostało przywróconych do standardowego leczenia:

Niebawem zupełnie „odmrożony” zostanie również szpital w Wągrowcu. Nadal pacjentów z Covid-19 będzie leczyć poznański szpital MSWiA oraz szpital tymczasowy na MTP. Obie lecznice dysponują łącznie blisko 300 łóżkami.

Od początku pandemii, czyli od marca 2020 roku w Wielkopolsce na Covid-19 zachorowało 557 585 osób, a życie straciło 10 057 Wielkopolan, co stanowi blisko 9% wszystkich zgonów w Polsce.

Skomentuj wiadomość

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera