Wyjeżdżasz na wakacje? Możesz zagłosować poza miejscem zameldowania

W najbliższą niedzielę odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Osoby, które planują wakacyjny wyjazd mogą pobrać np. zaświadczenia o prawie do głosowania. W jaki sposób?

Fot. Martyna Mendyk

Wyjeżdżając nawet na jeden dzień możemy zagłosować poza miejscem zameldowania, jednak musimy najpóźniej do piątku uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania, które uzyskamy w naszym urzędzie gminy. Aby uzyskać taki dokument należy wypełnić wniosek oraz zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. W przypadku odbioru zaświadczenia przez osobę trzecią trzeba wziąć również upoważnienie na piśmie. Wskazuje się w nim imię i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika.

Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są w urzędzie gminy do piątku włącznie. Dokument umożliwi oddanie głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie Polski lub za granicą. Ważne jest jednak, by nie zgubić takiego dokumentu, inaczej nie będziemy mogli zagłosować.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się już w niedzielę. Startują w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®