Wyłudzili ponad 82 mln zł unijnej dotacji – zatrzymano 12 osób, w tym urzędników i biegłego

Wielkopolscy policjanci zatrzymali 12 osób zamieszanych w wyłudzenie ponad 82 milionów złotych pochodzących z dotacji Unii Europejskiej. Pieniądze miały być przeznaczone na prowadzenie działalności dużej grupy producentów owoców i warzyw.

Fot. Policja

Jak wyjaśnia rzecznik wielkopolskiej policji, młodszy inspektor Andrzej Borowiak wśród zatrzymanych są osoby powiązane z grupą producentów owoców i warzyw oraz kilku urzędników wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu i Departamentu Rolnictwa oraz departamentu Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego:

Na dodatek okazało się, że inwestycje, które zostały zrealizowane nie były związane z podstawową działalnością. Śledczy ustalili, ze z 1300 hektarów gruntów grupa przeznaczała tylko 5% powierzchni na prowadzenie deklarowanej działalności. Z dotacji miały powstać 3 chłodnie na produkowane warzywa i owoce. Tymczasem wybudowano dwie, z czego część wynajmowano innym podmiotom. Ponadto zakupiono 9 samochodów ciężarowych mających służyć do transportu wyprodukowanej żywności, jednak pojazdy te były wykorzystywane przez zewnętrzne firmy:

5 członkom grupy, 6 urzędnikom i biegłemu przestawiono zarzuty oszustwa i poświadczenia nieprawdy w dokumentach, za co grozi kara do 10 lat więzienia.

Na poczet ewentualnych roszczeń i kar zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości 96 milionów złotych.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®