Zamknięto lasy – drzewa będą ratowane przed chrabąszczem

Od poniedziałku na okres trzech tygodni wprowadzony został zakaz wstępu do lasu na terenie gmin Pobiedziska, Łubowo, Nekla i Kostrzyn. W tym czasie przeprowadzane będą zabiegi ratowania lasów przed chrabąszczem majowym.

Fot. Aleksandra Osińska/Nadleśnictwo Czerniejewo

– Na naszym terenie występuje specyficzna populacja chrabąszcza majowego. To jest szkodnik, który przez pierwsze trzy lata swojego rozwoju występuje w glebie, a w czwartym roku uzyskuje postać dorosłą i jako owad oskrzydlony wylatuje w koronę drzew, gdzie żeruje, ogołacając drzewa z liści. Taką sytuację mamy co cztery lata i stąd konieczność przeprowadzenia zabiegów ratowniczych – wyjaśnia Hubert Kaczmarek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerniejewo

Przez najbliższe trzy tygodnie odbywać będą zabiegi ratownicze za pomocą specjalistycznej aparatury zamontowanej na samolocie Dromader. Obszar, na którym zostaną wykonane opryski to w sumie aż 1425 hektarów lasu.

– Zabieg będzie polegał na przelocie samolotu nad wskazaną powierzchnią. Pod podwoziem samolotu znajdują się specjalne dysze, które rozpylą środek na korony drzew, nad wskazanym obszarem. Zabieg będzie wykonywany tylko na terenie lasu. Samolot może być widoczny poza terenem lasu, ale z racji tego, że będzie on wykonywać nawroty. Sam zabieg zgodnie z przepisami musi być przeprowadzony na terenie oddalonym od wód i zabudowań, będzie się to odbywać ściśle we wnętrzu kompleksu leśnego – tłumaczy Hubert Kaczmarek z Nadleśnictwa Czerniejewo.

Zakaz wstępu do lasów na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo obowiązywać będzie od 11 do 29 maja, jednak może być wcześniej zniesiony. Za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®