Zwykła grypa również groźna

Skupieni na zmaganiach z koronawirusie zapominamy o zwykłej grypie. Tymczasem jest to także choroba niebezpieczna. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zachorowało na nią blisko 85 tysięcy osób w samym powiecie poznańskim, zmarło 5 osób.


Fot. Pixabay

– Dane za pierwszy kwartał pokazują, że cały czas chorujemy na grypę i infekcję grypopodobne. Od 1 stycznia do końca marca zarejestrowaliśmy 84 725 osób, które zachorowały na grypę, odnotowaliśmy 5 zgonów. Z kolei w pierwszym tygodniu kwietnia mamy 2 628 zachorowań – wylicza Cyryla Staszewska, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Z danych sanepidu wynika, że w powiecie poznańskim w ubiegłym roku na grypę zachorowało ponad 173 tysiące zachorowań, a z powodu grypy zmarło 11 osób.

– Na grypę możemy zachorować w ciągu całego roku. W ubiegłym roku jeszcze w maju rejestrowaliśmy ponad tysiąc przypadków zachorowań na grypę w ciągu tygodnia. Grypy lekceważyć nie można. To jest również choroba, na którą cierpimy i przyczynia się do tego, że możemy z powodu grypy umrzeć – ostrzega Cyryla Staszewska z poznańskiego sanepidu.

Nie bagatelizujmy więc objawów przeziębienia. Dobrze się odżywiajmy i ubierajmy zwłaszcza wychodząc na zewnątrz, a w przypadku pojawienia się objawów infekcji koniecznie skontaktujmy się telefonicznie z naszym lekarzem rodzinnym.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®