Jak działa irygator do zębów?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Stosowanie szczoteczki rotacyjnej czy sonicznej może nie wystarczyć, jeśli naszym celem jest pełna ochrona jamy ustnej przed bakteriami, resztkami pokarmowymi i gromadzeniem się płytki nazębnej. Wspomniane nieczystości gromadzą się także w przestrzeniach między zębami, do których nie docierają włókna szczoteczki, prowadząc do stanów zapalnych dziąseł i do próchnicy. Wyjściem z tej sytuacji jest korzystanie z irygatora dentystycznego. Czym tak naprawdę jest to urządzenie i jakie są jego typy? Jak działają irygatory do zębów oraz jak należy je stosować?

jak działa irygator do zębów
Fot. materiały prasowe

Irygator dentystyczny to urządzenie przeznaczone do oczyszczania przestrzeni między zębami, kieszonek dziąsłowych oraz innych trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej z płytki nazębnej, bakterii i resztek pokarmowych. To myjka, która w swojej pracy wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem, tak więc jest bezpieczniejsza w swoim działaniu od nici dentystycznych, których przeznaczenie jest podobne. Oprócz dokładnego czyszczenia strumień wodny masuje również dziąsła, tym samym poprawiając ich ukrwienie.

Jak działa irygator do zębów? Znajdująca się w nim pompka wytwarza ciśnienie, które wraz z mieszanką wody i powietrza wysyłane jest pulsacyjnym strumieniem poprzez plastikową dyszę. Większość modeli oferuje szeroki zakres ciśnienia do wyboru.

Rodzaje irygatorów do zębów

Możemy wyróżnić następujące typy irygatorów do zębów:

 • stacjonarne – to urządzenia, które muszą być stale podłączone do gniazdka, lecz w zamian za to oferują maksymalne możliwe ciśnienie oraz pojemny zbiornik na wodę, który nie wymaga uzupełnienia podczas procesu irygacji
 • bezprzewodowe – są wyposażone w akumulator, który pozwala nawet na dwa tygodnie pracy bez konieczności ładowania; posiadają zbiornik umieszczony w rękojeści urządzenia, który wymaga nawet kilkukrotnego uzupełniania podczas jednej irygacji; to irygatory, które świetnie sprawdzą się w trakcie podróży
 • z podłączeniem do kranu – to modele, które działają wówczas, gdy podłączone są do kranu lub prysznica; wartość ciśnienia wody zależy od tego, jak mocno odkręcimy kran.

Zalety irygatora do zębów

Stosowanie urządzenia irygacyjnego może przynieść wiele korzyści dla jamy ustnej. Możemy wymienić następujące zalety irygatora dentystycznego:

 • poprawa kondycji dziąseł
 • zapobieganie krwawieniu dziąseł
 • skuteczne usuwanie płytki nazębnej
 • pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej
 • ochrona przed próchnicą w miejscach stycznych zębów
 • zapobieganie występowaniu stanów zapalnych w jamie ustnej
 • oczyszczanie trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych.

Niektóre modele oferują też kilka rodzajów strumienia wodnego:

 • strumień ciągły – prosty strumień, który sprawdza się przy czyszczeniu przestrzeni między zębami
 • strumień pulsacyjny – zmieniające się ciśnienie, które przyczynia się do masażu dziąseł
 • strumień wirujący – lżejszy i delikatniejszy od strumienia ciągłego, a to za sprawą obecności mikropęcherzyków powietrza.

Irygator do zębów – dla kogo?

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone dla wszystkich tych, którym zależy na zachowaniu pełnego zdrowia zębów i dziąseł. Jednak najbardziej rekomendowany jest osobom z wrażliwymi i często krwawiącymi dziąsłami lub odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Irygator przydaje się również w przypadku ciasnych przestrzeni międzyzębowych, do których nie jest w stanie dotrzeć zwykła szczoteczka. Polecany jest także użytkownikom mostów, implantów czy aparatów ortodontycznych.

Irygator do zębów jest dla Ciebie również wtedy, gdy korzystasz z nici dentystycznych. To ich bezpieczniejsza alternatywa, gdyż nie podrażnia dziąseł i nie wywołuje ich krwawienia, a wręcz przeciwnie – wzmacnia je oraz poprawia ich ukrwienie. Opisy wielu modeli i ich danych technicznych znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow

Jak używać irygatora do zębów?

Zastosuj się do poniższych zaleceń, jeśli chcesz korzystać z irygatora prawidłowo:

 1. Nałóż końcówkę irygatora na bazę.
 2. Napełnij zbiornik wodą o temperaturze poniżej 40°C.
 3. Wybierz odpowiedni tryb pracy. 
 4. Trzymaj urządzenie w pozycji pionowej. Końcówka powinna być skierowana w stronę zębów, a usta muszą być rozchylone.
 5. Wciśnij przycisk on/off i zacznij irygację.
 6. Strumień wody kieruj pod kątem 90°.
 7. Przesuwaj końcówkę wzdłuż linii dziąseł i przestrzeni międzyzębowych. 
 8. W przypadku posiadania aparatu ortodontycznego poświęć dłuższą chwilę na czyszczenie jego okolic.
 9. Skończ irygację poprzez wciśniecie przycisku on/off. 
 10. Po wszystkim wylej wodę, wyłącz urządzenie oraz wytrzyj je do sucha.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®