4 obrońców z Wielkopolski, którzy zagrali w reprezentacji Polski

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wielkopolska może pochwalić się tym, że wydała na świat czterech obrońców, którym dane było zagrać w reprezentacji Polski. Większość z nich w dalszym ciągu jest w szerokim gronie potencjalnych kadrowiczów. Z jakich miast pochodzą? Gdzie zaczynali swoje piłkarskie kariery? Kiedy zadebiutowali w koszulce z orzełkiem na piersi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziesz w poniższym tekście. Miłej lektury!

piłkarscy obrońcy z Wielkopolski - piłka do piłki nożnej leży na murawie na stadionie piłkarskim w Wielkopolsce
Fot. materiały prasowe

Marcin Kamiński

Marcin Kamiński urodził się 15 stycznia 1992 roku w Koninie. Piłkarską przygodę rozpoczął w wieku 9 lat w miejscowym klubie Aluminium. W 2005 roku przeniósł się do juniorów Lecha Poznań.

Początkowo trener “Kolejorza” nie był przekonany do jego osoby, jednak z czasem zaczął zauważać w nim olbrzymi potencjał. Kamiński charakteryzował się ogromną pracowitością i skromnością poza boiskiem. Dodatkowo mógł pochwalić się znakomitymi warunkami fizycznymi.

Nic więc dziwnego, że w wieku 17 lat został włączony do kadry pierwszego zespołu. Swój pierwszy mecz w Ekstraklasie rozegrał 21 listopada 2009 roku. Przeciwnikiem Lecha był wtedy Ruch Chorzów. Łącznie w barwach drużyny z Poznania Kamiński rozegrał 158 meczów, w których zdobył 8 bramek.

Jako zawodnik “Kolejorza” zaliczył też debiut w reprezentacji Polski. Miało to miejsce 16 grudnia 2011 roku podczas meczu towarzyskiego z Bośnią i Hercegowiną. Ostatni raz z orzełkiem na piersi wybiegł na murawę 15 listopada 2018 roku, kiedy to nasza kadra zmierzyła się z Czechami.

Bartosz Bereszyński

Bartosz Bereszyński przyszedł na świat 12 lipca 1992 roku w Poznaniu. Przez całe swoje dzieciństwo związany był ze stolicą Wielkopolski. Tutaj stawiał też swoje pierwsze piłkarskie kroki.

Treningi rozpoczął w klubie TPS Winogrady. Następnie przeniósł się do Poznaniaki Poznań, skąd w 2008 roku trafił do Warty. Nie zagościł tam jednak zbyt długo, bo w kolejnym roku został zawodnikiem Lecha.

Do kadry pierwszego zespołu dołączył w 2010 roku. W barwach “Kolejorza” wystąpił 13 razy i zdobył jednego gola. Na początku 2013 roku niespodziewanie dla większości kibiców ogłoszono jego transfer do Legii Warszawa.

Pół roku później zaliczył swój debiut w reprezentacji Polski. Miało to miejsce 4 czerwca 2013 roku podczas meczu towarzyskiego z Liechtensteinem. Ma na swoim koncie m.in. 6 występów na mistrzostwach świata i 3 na mistrzostwach Europy.

Osoby, które posiadają STS kod promocyjny, mogą na bieżąco śledzić występy Bartosza Bereszyńskiego. Dodatkowo można podejrzeć tam jego szczegółowe statystyki. Są one na bieżąco uaktualniane po każdym kolejnym meczu.

Krystian Bielik

Kolejnym obrońcą wywodzącym się z Wielkopolski, który ma na swoim koncie występy w reprezentacji Polski, jest Krystian Bielik. Urodził się 4 stycznia 1998 roku w Koninie. Jego pierwszym klubem był miejscowy Górnik, w którym grał do 2012 roku.

Następnie trafił do juniorów Lecha Poznań, gdzie występował przez dwa sezony. W wieku 16 lat został zawodnikiem Legii Warszawa, w której barwach zaliczył debiut w Ekstraklasie. Miało to miejsce 24 sierpnia 2014 roku podczas meczu z Koroną Kielce.

Na początku 2015 roku przeniósł się do Arsenalu Londyn. Od tego momentu zaczęła się jego wędrówka po brytyjskich klubach. Od 2017 roku grał kolejno w takich klubach, jak: Birmingham City, Charlton Athletic i Derby County.

Będąc zawodnikiem tego ostatniego, doczekał się debiutu w reprezentacji Polski. Miało to miejsce 6 września 2019 roku w meczu ze Słowenią.

Robert Gumny

Ostatnim obrońcą pochodzącym z Wielkopolski, którego chcemy przedstawić, jest Robert Gumny. Przyszedł na świat 4 czerwca 1998 roku w Poznaniu. Od początku swojej piłkarskiej kariery związany był z Lechem.

W barwach “Kolejorza” zaliczył swój debiut w Ekstraklasie. Doszło do tego 19 marca 2016 roku podczas spotkania z Legią Warszawa. Później dołożył do tego 83 kolejne występy, w których zdobył dwie bramki.

We wrześniu 2020 roku przeniósł się do niemieckiej drużyny FC Augsburg. Trzy miesiące później zadebiutował w reprezentacji Polski. Przeciwnikiem “Biało-Czerwonych” była wtedy Ukraina.

Podany w artykule podmiot posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na organizację zakładów wzajemnych – Star – Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach (KRS: 0000080269, NIP: 642-21-87-001, REGON: 273378209) – zezwolenie z dnia 21 lutego 2012 r. nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®