Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chodzieży i jego pracownik z zarzutami. Za wzięcie łapówki grozi im nawet 10 lat więzienia

Dwaj urzędnicy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Chodzieży usłyszeli zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Jak się dowiedziało Radio Wielkopolska, na gorącym uczynku, tuż po przyjęciu łapówki, zatrzymali ich policjanci z Komendy Wojewódzkiej z Poznania.
Fot. Marek Wolski

Dwaj urzędnicy z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Chodzieży zostali zatrzymani 9 listopada.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu kilkanaście dni temu otrzymali informację, że może dojść do pewnych nieprawidłowości o charakterze korupcyjnym związanych z urzędnikami Powiatowego Nadzoru Budowlanego. W trakcie działań operacyjnych oraz procesowych, bo zawiadomiliśmy o tym Prokuraturę, okazało się, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i jego pracownik przyjęli korzyści majątkowe w formie łapówki za obietnicę wydania pozytywnej decyzji w sprawie budowlanejpowiedział Radiu Wielkopolska mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Mężczyźni wpadli na gorącym uczynku na terenie jednej z miejscowości gminy Budzyń w powiecie chodzieskim

Zatrzymani to: Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Chodzieży oraz ekspert Nadzoru Budowlanego z tego samego urzędu.

Mężczyźni ci w prokuraturze usłyszeli zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie 1 tysiąca złotych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa. Prokurator po przesłuchaniu zastosował wobec obydwu mężczyzn środki wolnościowe: dozór policji, zakaz opuszczania kraju, poręcznie majątkowe i zakaz kontaktowania się między sobą, a także zawiesił ich w wykonywaniu czynności służbowych informuje prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzucanego im czynu. Jeden z nich odmówił składania wyjaśnień, drugi te wyjaśnienia złożył.

Policja nie ma informacji, aby podejrzani byli zamieszani w większą liczbę podobnych przestępstw.

Na tym etapie sprawy koncentrujemy się na materiałach dowodowych, które wskazują na jedną tylko taką sprawę, w której w ogóle cała ta sprawa została zainicjowana. Przynajmniej na razie żadnych innych informacji o tym, że oni pojedynczo, bądź razem mogli brać jakieś łapówki, nie posiadamy. Ale oczywiście gdyby w trakcie tego śledztwa takie informacje wyszły na jaw, to jasne jest, że również takie materiały dowodowe będą odpowiednio ocenionewyjaśnia mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Za przyjęcie korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej dwóm urzędnikom Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Chodzieży grozi kara od 1 roku do 10 lat więzienia.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®