Blisko dwieście stron żywej lokalnej historii. Edmund Cichowicz przypomniał o dawnym Lubaszu

Prawie 700 lat temu historię ziemi wielkopolskiej spisywał w kronikach słynny Janko z Czarnkowa. Dziś, w pobliskim Lubaszu, tradycja opisywania dawnych lokalnych dziejów jest wciąż żywa. „Lubasz – miejsce historyczne” – taką nazwę nosi najnowsze dzieło Edmunda Cichowicza – mieszkańca Lubasza, który w blisko dwustu stronicowej publikacji opisał bogatą historię swojej małej Ojczyzny. Wyjątkowe spotkanie autorskie odbyło się w budynku Edukacji Lubasz, czyli – jak czytamy we wspomnianym dziele – miejscu, gdzie dawniej usytuowana była lubaska Morena.

Jak podkreśla sam Edmund Cichowicz, pomysł na książkę zrodził się z chęci pokazania  czytelnikom – zwłaszcza tym młodszym – codziennego życia mieszkańców dawnego Lubasza.

W trakcie pisania książki o historii Lubasza Edmundowi Cichowiczowi towarzyszyły różnorodne emocje – od tych pozytywnych, przez nostalgię aż po smutek.

Tytuł książki „Lubasz – miejsce historyczne” nie jest przypadkowy.

Dodajmy, że książka Edmunda Cichowicza pt. „Lubasz – miejsce historyczne” spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony samych mieszkańców. A to nie koniec publikacji o dawnym Lubaszu. Już teraz autor zapowiada powstanie kolejnej książki, tym razem poświęconej zasłużonej dla Lubasza rodzinie Szułdrzyńskich, czyli historycznych właścicieli lubaskiego pałacu. Więcej na ten temat już niebawem.

Fot. Hanna Behrendt

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®