Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży – nowoczesne miejsce, w którym … leczą za darmo!

Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży, które działa od dwóch lat w budynku Zespołu Szkół przy Teatralnej, wzbogaciło się o drugi gabinet. Leczenie odbywa się tutaj za darmo, w ramach kontraktów z NFZ.
Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży wzbogaciło się o drugi gabinet. Od lewej: stomatolog Simon Nowak, starosta pilski Eligiusz Komarowski.
Fot. M.Wolski

Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży powstało za pieniądze z budżetu Powiatu Pilskiego. Kosztowało 1,5 mln zł.

Dzisiaj to miejsce jest miejscem, które możemy śmiało określić mianem Centrum Stomatologicznego. Oczywiście wszystkie usługi dla naszych najmłodszych, bo z tego Centrum mogą korzystać osoby do 18 roku życia, są bezpłatne, dlatego że są finansowane przez Wielkopolski Oddział NFZ – mówił podczas otwarcia drugiego gabinetu starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Do tej pory z usług pierwszego gabinetu stomatologicznego skorzystało 1 800 pacjentów, a blisko 20 tysięcy zostało objętych profilaktyką.

To pokazuje skalę jak ważne i jak potrzebne było tego typu przedsięwzięcie. Natomiast, co jest jeszcze istotne, my przed wszystkim reagujemy na potrzeby społeczne. W bardzo krótkim czasie okazało się, że niestety jeden stomatolog i jeden gabinet to jest za mało na potrzeby, które znajdują się w naszym regionie. Dlatego postanowiliśmy podjąć kroki, wspólnie z radnymi Rady Powiatu w Pile, po to żeby wyasygnować kolejne środki finansowe na budowę kolejnego gabinetu i wyposażenie go w specjalistyczny z najwyższej półki sprzęt – dodaje Eligiusz Komarowski.

Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży składa się obecnie z dwóch gabinetów stomatologicznych.
Fot. M.Wolski

Pracują w nich dwaj dentyści. Otwarcie drugiego gabinetu powoduje, że świadczone tutaj usługi są jeszcze lepsze, skraca się kolejka oczekujących, którzy szybciej uzyskują pomoc – podkreśla stomatolog Simon Nowak.

Co jest najważniejsze, oprócz tego najlepszego sprzętu jaki został sfinansowany przez Powiat Pilski, dołączyliśmy do gabinetów, które są wyposażone w tomografię komputerową wraz z cefalometrią oraz zdjęciem pantomograficznym. Dzięki dodatkowemu obrazowaniu trójwymiarowemu jesteśmy w stanie lepiej diagnozować naszych najmniejszych pacjentów przy bardzo niskiej dawce promieniowania. Jest bardzo ważne, ponieważ jak wiemy, medycyna idzie znacznie do przodu, a my z tą medycyną idziemy ręka w rękę, dzięki czemu nasi pacjenci są w stanie uzyskiwać najlepsze wyniki leczenia.

W Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego bezpłatną pomoc uzyskują dzieci do 18. roku życia, uczniowie wszystkich szkół z terenu powiatu pilskiego – dodaje starosta Eligiusz Komarowski.

Z tego gabinetu mogą korzystać wszystkie dzieci: uczniowie szkół gminnych, powiatowych, czy szkół podstawowych, czy też średnich. Nie ma to najmniejszego znaczenia. Wiem zresztą, że doktor Simon Nowak złożył ofertę dla Gminy Piła, żeby uczniowie szkół podstawowych, naszych pilskich szkół, mogli również skorzystać z profilaktyki, którą oferuje nasze Centrum.

Otwarcie drugiego gabinetu w Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego. Na pierwszym planie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pilskiego Krzysztof Pabich. Fot. M.Wolski

Simon Nowak ma nadzieję na utworzenie sieci gabinetów stomatologicznych w innych szkołach na terenie powiatu pilskiego. Te starania zapowiada także wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pilskiego Krzysztof Pabich, który jest pod wrażeniem jakości usług i liczby młodych osób, które już uzyskały pomoc w Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży.

To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że jako Rada Powiatu podjęliśmy bardzo słuszne decyzje, aby powstało takie Centrum Stomatologiczne. Liczę, i będziemy zachęcać do tego starostę, aby powstały takie Centra może w innych naszych placówkach.

Centrum Stomatologii Powiatu Pilskiego dla Dzieci i Młodzieży funkcjonuje w Zespole Szkół przy ulicy Teatralnej.

Młodzi pacjenci przyjmowani są tutaj od poniedziałku do soboty.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®