Powiat wągrowiecki oraz gminy: Nowy Tomyśl, Sieraków, Dolsk, Komorniki, Książ Wielkopolski, Trzciel i Brodnica na Kujawach wstąpiły do Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny. Dzięki przystąpieniu kolejnych samorządów pojawią się nowe połączenia, a władze związku planują wzmocnić tabor o łącznie 70 autobusów.
Jak przyznaje starosta poznański, Jan Grabkowski przyjęcie kolejnych samorządów do związku „Wielkopolski Transport Regionalny” to efekt działań powiatu poznańskiego przeciwko wykluczeniu transportowemu w regionie:
Na rozwój przewozów związek otrzymał dotację z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych w wysokości blisko 5 milionów złotych na zakup 20 nowych autobusów z napędem hybrydowym:
Obecnie Związku Powiatowo-Gminnego „Wielkopolski Transport Regionalny” dysponuje 75 autobusami, które obsługują 125 linii autobusowych (o 76% więcej niż do tej pory). W ubiegłym roku autobusy Wielkopolskiego Transportu Regionalnego przewiozły ponad 881 tysięcy pasażerów.
W planach jest również zakup kolejnych 50 nowych autobusów hybrydowych oraz 10 autobusów elektrycznych w ramach unijnego dofinansowania z KPO (Krajowego Planu Odbudowy) oraz wspólna taryfa z Poznańską Koleją Metropolitalną i siecią ZTM Poznań.
Dodajmy, że Wielkopolski Transport Regionalny powstał w wyniku decyzji miasta Poznania, które nie było w stanie utrzymywać już spółki PKS Poznań. W konsekwencji w grudniu 2021 roku podpisano akt notarialny, na mocy którego Miasto Poznań przekazało udziały w postaci akcji wartych blisko 11 mln zł i taboru, w skład którego wchodziło wówczas 76 autobusów oraz dwa dworce autobusowe: w Nowym Tomyślu i w Śremie.