Nabór do szkół bez problemów – dla nikogo nie zabrakło miejsca

Sukces rekrutacji do szkół średnich. Dzięki zwiększonej liczbie miejsc nabór przebiegł bezproblemowo. W sumie do 392 klas w liceach, technikach i szkołach branżowych uczęszczać będzie blisko 12,5 tysiąca uczniów.
Fot. I Liceum Ogólnokształcące i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu

Jak zaznacza starosta poznański Jan Grabkowski nie byłoby to możliwe, gdyby nie współpraca Miasta Poznania z 17 gminami powiatu poznańskiego oraz samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań – m.in. Szamotuł, Obornik czy Skoków, które pomogły sfinansować naukę ponadmiarowego rocznika tegorocznych absolwentów szkół podstawowych:

Rok temu wielu absolwentów szkół podstawowych nie dostało się do wymarzonego liceum czy wybranego przez siebie technikum, pomimo, iż Poznań zabezpieczył ok. 10 tysięcy miejsc. Wszystko w wyniku kumulacji efektów reform edukacji i nałożenia się na siebie dwóch roczników – likwidowanych gimnazjów i 8-letnich podstawówek.

Tym razem sytuacja się nie powtórzyła. Dzięki porozumieniu samorządów w samym Poznaniu zapewnionych zostało 14 252 miejsc w szkołach ponadpodstawowych. Mówi zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski:

Dodajmy, że w tym roku szkołę podstawową w samym Poznaniu ukończyło 7 562 uczniów, zaś w powiecie 7 152 absolwentów.

Z przygotowanych w Poznaniu i powiecie łącznie 14 252 miejsc wykorzystano 12 462, czyli 87%, a w rekrutacji największą popularnością cieszyły się: Marcinek, Dwójka oraz 4, 15, 27 i 31 LO. Wśród techników najwięcej kandydatów było w Technikum Komunikacji oraz Technikum Łączności.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®