„Odważyli się na zdrowie”

Jesień to czas, kiedy nasze ciała po letniej aktywności szykują się na zimę. Łatwiej wtedy zyskać dodatkowe, niewyczekiwane kilogramy. Blisko dwa tysiące mieszkańców aglomeracji poznańskiej uczestniczących przez ostatnie ponad 3 lata w programie „Odważ się na zdrowie”, nauczyło się panować nad swoją wagą.
Fot. Pixabay

– Kompleksowe działania zapobiegające nadwadze i otyłości w Metropolii Poznań” to projekt skierowany do osób w wieku 45-65 lat, z nadwagą i otyłością pierwszego stopnia. Przedział wiekowy był nieprzypadkowy, bo w tej grupie nawet połowa Polaków waży więcej niż przewidują normy Światowej Organizacji Zdrowia. Uczestnicy zostali otoczeni opieką psychologa, trenera i dietetyka. 1700 uczestników wspólnie straciło grubo ponad 7 ton. Głównym celem była jednak zmiana stylu życia na taki, który po zakończeniu uczestnictwa pozwoli utrzymać bądź dalej regularnie obniżać wagę ciała. Wypracowane zalecenia mogą przynieść efekt także innym zainteresowanym poprawą swojej sylwetki i zdrowia – wyjaśnia Andrzej Górczewski ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

A jak dodaje dietetyk Alicja Piślewska, z których zaleceń skorzystało ponad tysiąc uczestników projektu „Odważ się na zdrowie” jesienią organizm niekoniecznie potrzebuje więcej, a raczej cieplej.

– Dlatego jesienią świetnie sprawdzają się rozgrzewające zupy, z dodatkiem sezonowych warzyw i strączków. Należy też pamiętać o przyprawach – cynamon, imbir, chili, pieprz i kurkuma to wspaniałe dodatki, które dobrze będą komponować się z posiłkiem, dodawać mu aromatu, a do tego rozgrzeją nas od środka – wskazuje Alicja Piślewska, dietetyk.

Należy też pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków i także o ruchu – nawet krótkim spacerze.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®