Wójt Suchego Lasu przed sądem

Kilka lat więzienia i konieczność naprawienia szkody poprzez wpłatę kilkunastu milionów złotych na rzecz gminy grozi wójtowi Suchego Lasu. O co oskarżony jest Grzegorz Wojtera?

Fot. Urząd Gminy Suchy Las

Wójtowi Suchego Lasu postawione zostały trzy zarzuty dotyczące nadużycia uprawnień i zdaniem prokuratury narażenia gminy na straty majątkowe.

Chodzi o budowę pływalni na dzierżawionej działce w Suchym Lesie, wynajęcie parkingu w Biedrusku oraz wybudowanie za 13 milionów złotych szkoły podstawowej przy ul. Konwaliowej. Gmina inwestycji nie realizowała z własnych funduszu, a powierzyła to zadanie inwestorowi, który w zamian na 15 lat wydzierżawił obiekt. Jak przekonywał wójt gmina nie mogła wziąć kredytu, gdyż zadłużenie samorządu przekraczało dopuszczalny wskaźnik, a budowa szkoły była konieczna, gdyż brakowało miejsc dla dzieci.

W środę odbyła się w sądzie przedostatnia rozprawa. Strony wygłosiły mowy końcowe. Prokurator domaga się dla wójta kary 2 lat więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz, by Grzegorz Wojtera zwrócił gminie łącznie 18 milionów złotych poniesionych zdaniem śledczych strat. Oskarżony wnioskuje o uniewinnienie. Wójt zaznaczał, że wszystkie decyzje podejmował po konsultacji z prawnikami.

Wyrok w tej sprawie zapadnie 29 marca. Dodajmy, że Grzegorz Wojtera jest wójtem gminy Suchy Las od 25 lat.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®