Zlikwidowali 15 tysięcy ton azbestu

Od 2006 roku z terenu powiatu poznańskiego usunięto już blisko 15 tysięcy ton azbestu, co kosztowało ponad 8 mln zł. Nie wszyscy jednak podejmują kroki, by wyeliminować ten rakotwórczy czynnik ze swojego gospodarstwa, dlatego Starostwo Powiatowe w Poznaniu ruszyło z kolejną edycją programu likwidacji materiałów, zawierających tę szkodliwą substancję.

Fot. Powiat Poznański

Nadal azbest obecny jest na dachach wielu budynków. Mieszkańcy m.in. gmin: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Swarzędz, Kostrzyn, Suchy Las, Rokietnica, Tarnowo Podgórne i innych z powiatu poznańskiego mogą do końca lipca składać wnioski w swoim urzędzie gminy o bezpłatne usunięcie wyrobów zawierających azbest. Wszystkie koszty związane z demontażem wyrobów zawierających azbest, pakowaniem, transportem i unieszkodliwieniem odpadów całkowicie pokrywa Powiat Poznański. O szczegółach mówi Jan Grabkowski, starosta poznański:

Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Jego szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach. Z powodu wywoływanych przez niego chorób każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.

Więcej informacji o programie likwidacji azbestu można uzyskać w urzędach gmin powiatu poznańskiego właściwego dla położenia danej nieruchomości oraz na stronie internetowej Powiatu Poznańskiego.

Fot. Powiat Poznański
Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®