W Swarzędzu jest już prawie 3 tys. uchodźców – potrzebna jest pomoc

W ponad 52-tysięcznej gminie Swarzędz przebywa już blisko 3 tysiące uchodźców, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy. Numer PESEL, który umożliwi między innymi podjęcie pracy, skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w gminie Swarzędz otrzymało już 1200 osób z Ukrainy.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Swarzędz

Mówi burmistrz miasta i gminy Swarzędz, Marian Szkudlarek:

Podczas wtorkowej sesji swarzędzka Rada Miejska upoważniła burmistrza do przenoszenia środków między zadaniami, po to, aby realizować pomoc świadczoną przez gminę na rzecz obywatelek i obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Jak zaznacza burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek ustawodawca nie przewidział pewnych regulacji, a samorządy otrzymują zbyt małą pomoc od państwa:

Nadal potrzebna jest żywność długoterminowa: kasze, makarony, pasztety, dżemy, a także świeże warzywa i owoce oraz artykuły drogeryjne – papier toaletowy czy ręczniki papierowe. Dary dla Ukraińców można przynosić codziennie w godzinach od 9 do 18 do remiz Ochotniczych Straż Pożarnych przy ul. Dworcowej w Swarzędzu oraz przy ul. Poznańskiej w Kobylnicy.

Ponadto do 30 kwietnia przedłużone zostało zwolnienie z opłat za korzystanie z usług Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej dla wszystkich obywateli Ukrainy na podstawie ważnego paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Wszelkie zgłoszenia o możliwości oferowanej pomocy materialnej, organizacyjnej czy zakwaterowania można zgłaszać mailowo na adres: pomoc.ukraina@swarzedz.pl lub telefonicznie pod numerem 500 250 998.

RADIO WIELKOPOLSKA - NIEZALEŻNA, NIESIECIOWA, PRYWATNA STACJA RADIOWA
Radio Wielkopolska