W Wielkopolsce jest ponad 100 tys. uchodźców

Według danych Urzędu Wojewódzkiego do Wielkopolski przyjechało już ponad 100 tysięcy osób, z czego szacuje się, że 40 tysięcy osób przebywa w samym Poznaniu.

Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki

Mówi zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski:

Do placówek oświatowych w stolicy Wielkopolski uczęszcza już ponad 3 tysiące dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną:

Stolica Wielkopolski wydała już półtora tysiąca PESEL-i, a 12 tysięcy Ukraińców zarejestrowało się w kolejce. Uzyskany podpis elektroniczny umożliwi uchodźcom między innymi podjęcie pracy, skorzystanie z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a także uzyskanie świadczeń czy założenie firmy w Polsce.

Dodajmy, że od poniedziałku punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy uciekających przed wojną został przeniesiony z Holu Głównego Międzynarodowych Targów Poznańskich do pawilonu nr 2, naprzeciwko Dworca Zachodniego. Odpowiednie służby zapewniają osobom uciekającym przed wojną ciepły posiłek, napoje, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na wypoczynek. W punkcie recepcyjnym uchodźcy dowiedzą się też o możliwych lokalizacjach tymczasowego zakwaterowania czy uzyskają pomoc prawną.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®