Pociągi Kolei Wielkopolskich każdego dnia pokonują ponad tysiąc kilometrów

Do tej pory pociągi Kolei Wielkopolskich przejechały odległość równą 150 wyprawom na księżyc, a wśród 223 maszynistów jest jedna kobieta. 25 listopada przypadają „Katarzynki”, czyli dzień świętej Katarzyny, która jest patronką kolejarzy.

Fot. Janusz Ludwiczak

Jak mówi rzecznik Kolei Wielkopolskich, Dariusz Kaszyński ponad 400 pracowników każdego dnia nie tylko wozi Wielkopolan do pracy, szkoły czy na krótki wyjazd, ale również czuwa nad bezpieczeństwem pasażerów:

Koleje Wielkopolskie obsługują już 15 tras i pokonują tym samym ponad tysiąc kilometrów każdego dnia. Pociągi jeżdżą z Poznania m.in. przez Oborniki, Rogoźno i Chodzież do Piły i Wyrzyska-Osieka, a także na liniach do Pobiedzisk i Gniezna, Kostrzyna, Wrześni i Konina czy do Buku, Nowego Tomyśla, a od niedawna również do Łodzi i Milicza na Dolnym Śląsku:

Koleje Wielkopolskie powstały pod koniec września 2009 roku, a pierwsze połączenia uruchomione zostały dwa lata później. Dodajmy, że tabor spółki liczy ponad 30 składów spalinowych i 50 pociągów elektrycznych, w tym 15 najnowszych pojazdów typu Elf2, które mają 300 miejsc siedzących.

W tym roku pociągi Kolei Wielkopolskich przewiozły już ponad 10 milionów osób, z czego tylko w samym październiku milion 426 tysięcy 716 pasażerów – to rekord w historii.

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera