Palaczu! Rocznie tracisz 5,5 tys. zł

Przy wypaleniu jednej paczki papierosów dziennie skracamy sobie życie średnio o ponad 2,5 godziny, a także tracimy blisko 5,5 tysiąca złotych rocznie. Warto o tym pamiętać nie tylko z okazji przypadającego właśnie dziś Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.
Fot. Pixabay

Dlaczego palacze powinni pożegnać się z papierosami? Wyjaśnia Aleksandra Tymińska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu:

Rocznie z powodu palenia papierosów na świecie umiera 5 milionów osób, z czego połowa to osoby w wieku 30-69 lat. Według danych lekarzy i naukwoców nałóg ten skraca życie średnio o 10 lat, a palenie papierosów powoduje raka płuc, krtani, ale też nadciśnienie, choroby serca a nawet impotencję.

Do nałogowego, codziennego palenia przyznaje się 1/5 Polaków. W rzuceniu tego nałogu mogą pomóc specjaliści.

A palacze powinni pamiętać o osobach, które przebywają ich w otoczeniu. Bierne palenie zabija w Europie co 17 minut, a rocznie umiera 79 tysięcy mieszkańców Europy, którzy przebywają w otoczeniu palaczy.

Dodajmy, że z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia sanepid przygotował specjalny punkt w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu, w którym można było uzyskać porady jak rzucić palenie oraz zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu przy użyciu smokerlyzera. Akcja ma być kontynuowana.

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®