Już ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce

Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano już ponad 10 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem. Od soboty cztery powiaty w Wielkopolsce znajdą się w strefie czerwonej.

Fot. Pixabay

Od soboty powiat międzychodzki, a także krotoszyński, rawicki i wolsztyński znajdą się w strefie czerwonej. Restauracje będą mogły być otwarte tylko do godz. 22, a w zgromadzeniach, weselach i przyjęciach rodzinnych będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 50 osób. Z kolei w całym kraju obowiązywać będzie strefa żółta. Obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa również na świeżym powietrzu. W restauracjach na jednego klienta przypadać będą 4 metry kwadratowe. W wydarzeniach kulturalnych w pomieszczeniach będzie mogło być uczestniczyć 25% dopuszczalnej normalnie widowni, a w weselach i innych tego typu imprez będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 75 osób.

Wczoraj w Wielkopolsce stwierdzono ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem, ostatniej doby wykryto 437 kolejnych, z czego najwięcej bo aż 131 przypadków w powiecie poznańskim. W powiecie wolsztyńskim przybyło 8 zakażonych, w pilskim 7, w chodzieskim 4, a w czarnkowsko-trzcianeckim 3. Ostatniej doby w szpitalach z powodu Covid-19 zmarło 5 osób.

– Mamy na dziś 672 łóżka dla chorych na koronawirusa, z tego zajętych jest 527 łóżek. Bufor na dziś wynosi 145 łóżek i w razie potrzeby będzie zwiększany – wyjaśnia wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, jak przekonuje w razie potrzeby pojawiać będą się nowe miejsca w szpitalach.

I tak w Pleszewie stworzono 20 łóżek dla osób z dodatnim wynikiem Covid-19. Wojewoda przekazał również 5 respiratorów i 20 kardiomonitorów do szpitala zakaźnego w Poznaniu.

Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano już ponad 10 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 3158 to przypadki aktywne. 352 osoby zmarły, a 6532 wyzdrowiało.

– Zwracam się do wszystkich Wielkopolan – nie wygramy z epidemią, jeśli będziemy kierować się egoizmem i przekonaniem, że wirus nie istnieje. COVID-19 każdego dnia kradnie ludzkie życie i zdrowie. Czasami kradniemy je sobie nawzajem – nie zakładając maseczki, nie myjąc rąk, przebywając w zatłoczonych miejscach – zaapelował wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, który zwrócił się także do komendanta wojewódzkiego policji, by służby rygorystycznej podchodziły do osób ignorujących obowiązek zakładania maseczki.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®