Murowana Goślina: Możliwe nowe wybory?

Od dwóch tygodni burmistrz Murowanej Gośliny, Dariusz U. siedzi w areszcie, po tym jak został zatrzymany przez CBA i usłyszał 12 zarzutów dotyczących korupcji. Czy to oznacza, że będą wybory nowego burmistrza?

Fot. Janusz Ludwiczak

Obecnie pełniącym obowiązki burmistrza jest Radosław Szpot, dotychczasowy i jedyny jego zastępca. O czym więcej tutaj.

Prawo nie przewiduje w tej sytuacji dymisji burmistrza ani ogłoszenia nowych wyborów. W wyjątkowych sytuacjach premier lub wojewoda może ustanowić komisarza.

Jak wyjaśnia komisarz wyborczy, Krzysztof Józefowicz z Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu dopiero po prawomocnym wyroku sądu mogą zostać ogłoszone wybory burmistrza:

Najbliższe wybory samorządowe planowo odbędą się jesienią przyszłego roku, o ile parlamentarzyści nie wydłużą kadencji samorządu ze względu na to, że niemalże w tym samym czasie, pod koniec 2023 r. mają odbyć się również wybory parlamentarne. Jak zaznacza komisarz wyborczy, Krzysztof Józefowicz wyborów uzupełniających nie przeprowadza się również na pół roku przed upływem kadencji:

Niewykluczone, że ponownie odbędzie się referendum w sprawie odwołania obecnego burmistrza Murowanej Gośliny. Radni opozycyjni i społecznicy założyli właśnie Porozumienie Uczciwa Gmina. Mówi radny Kamil Grzebyta:

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Murowanej Gośliny, Dariusza U., które przeprowadzono pod koniec sierpnia ubiegłego roku z powodu zbyt małej frekwencji było nieważne, gdyż zabrakło 1242 głosów. 

Skomentuj wiadomość

Szukamy dziennikarza - reportera
Szukamy dziennikarza - reportera