Wielkopolski inspektor sanitarny złożył rezygnację po 14 latach sprawowania funkcji

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Dr Andrzej Trybusz był czwartym dyrektorem wielkopolskiego sanepidu, funkcję tą sprawował przez 14 lat. Swoją decyzję argumentował względami osobistymi.


Fot. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu/materiały prasowe

Dr Andrzej Trybusz pełnił służbę na wielu stanowiskach w jednostkach wojskowych. Był również Pełnomocnikiem Ministra Obrony Narodowej w zakresie opieki zdrowotnej. W sierpniu 1998 r. został mianowany generałem brygady, a trzy lata później został powołany Głównego Inspektora Sanitarnego, którym był przez blisko pięć lat.

Andrzeja Trybusza na stanowisku Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego od maja zastąpi Jadwiga Kuczma-Napierała, dotychczasowa zastępczyni dyrektora, absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu; magister pielęgniarstwa, doktor nauk biologicznych.

Dodajmy, że dotychczasowy wielkopolski inspektor sanitarny zalecał, a później nakazał zamknięcie wszystkich targowisk i rynków w Wielkopolsce:
„Wielkopolski Państwowy Inspektor Sanitarny nawiązując do występującej obecnie w Polsce sytuacji epidemiologicznej wynikającej z zagrożenia koronawirusem SARS CoV-02 zalecił, aby wszystkie targowiska z terenu Poznania i Wielkopolski, na których odbywa się sprzedaż środków spożywczych z punktów otwartych (stragany, kramy) zostały zamknięte” – czytamy w zarządzeniu.

Tymczasem kilka dni później minister rolnictwa zaapelował do samorządów o niezamykanie targowisk.

– W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak zaznaczył minister rolnictwa wdrożone w życie przepisy, ograniczające przebywanie poza miejscem zamieszkania, dopuszczają możliwość robienia zakupów spożywczych i dotarcie do pracy.

– Targowiska i bazary to miejsca pracy wielu osób i ich rodzin. To miejsca, na które docierają produkty od rolników, którzy mają ograniczony dziś zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji czy stołówek. Dajmy szansę nam wszystkim: produkującym, sprzedającym i konsumentom. Przestrzegajmy jednak podstawowych zasad, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego – podkreśla minister rolnictwa Jan Ardanowski.

Następnie Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wydał decyzję, w której poinformował o otwarciu targowisk, ale z kilkoma zaostrzeniami i z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Skomentuj wiadomość

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®