Były burmistrz Murowanej Gośliny popełnił 24 przestępstwa – jest akt oskarżenia

Popełnienie 24 przestępstw o charakterze korupcyjnym, przekroczenie uprawnień i składanie fałszywych zeznać zarzuciła prokuratura byłemu burmistrzowi Murowanej Gośliny. Jest akt oskarżenia wobec Dariusza U., a to oznacza, że niebawem ruszy proces.
Fot. Janusz Ludwiczak

O szczegółach mówi rzecznik Prokuratury Krajowej, prokurator Łukasz Łapczyński:

Za popełnione przestępstwa byłemu goślińskiemu burmistrzowi grozi kara nawet 10 lat więzienia. Dariusz U. od stycznia ubiegłego roku przebywa w areszcie.

Na ławie oskarżonych jest jeszcze 10 osób, wśród których są m.in. byli urzędnicy i przedstawiciele gminnych jednostek:

Prokuratura postawiła zarzut popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym polegających na udzieleniu korzyści majątkowych stanowiących wykonanie robót budowlanych w postaci drogi pod domem byłego burmistrza również dwóm przedsiębiorcom –  Bogdanowi D. i Januszowi R. Grozi im 10 lat więzienia.

Kolejnej oskarżonej Monice Sz. prokurator zarzucił, że sprawując funkcję kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Murowanej Goślinie przekroczyła uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej.

Akt oskarżenia prokuratura skierowała wobec byłego wiceburmistrza Radosława Sz. za niedopełnienie obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez ustaloną osobę, czym działał na szkodę interesu publicznego. W ocenie prokuratury były wiceburmistrz Murowanej Gośliny zmienił regulamin konkursu o pracę w biurze do spraw komunikacji społecznej, w wyniku czego zatrudnienie otrzymał jego znajomy.

Ponadto przewodniczącemu goślińskiej Rady Miejskiej postawiono zarzut dotyczący żądania wspólnie i w porozumieniu z ówczesnym burmistrzem korzyści majątkowej za co grozi również kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Natomiast radna Danuta Sz. usłyszała zarzut utrudnienia prowadzonego postępowania w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej przez ówczesnego burmistrza. Za popełnionego tego czynu grozi kara do 5 lat więzienia.

Dodajmy, że były gośliński włodarz w styczniu tego roku usłyszał już pierwszy wyrok. Dariusz U. będzie musiał zapłacić 6 tysięcy złotych grzywny i 3 tysiące nawiązki za znieważenie funkcjonariusza publicznego. Chodzi o naruszenie nietykalności funkcjonariusza CBA podczas zatrzymania, które miało miejsce rok temu

Pod koniec kwietnia odbyły się przedterminowe wybory burmistrza Murowanej Gośliny. Mieszkańcy na to stanowisko wybrali dotychczasową radną Justynę Radomską, która uzyskała ponad 61% głosów. 

Radio Wielkopolska®
Radio Wielkopolska®