Uruchomiono punkty dla uchodźców z Ukrainy
Wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński deklaruje, że Wielkopolska przyjmie każdego, kto będzie potrzebował pomocy. Jakie formy pomocy przygotowano?
Wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński deklaruje, że Wielkopolska przyjmie każdego, kto będzie potrzebował pomocy. Jakie formy pomocy przygotowano?
Cała Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. W trudnych sytuacjach kolejarze pozostają zawsze na służbie, dlatego odpowiadając na apele w sprawie potrzebujących pomocy naszych sąsiadów umożliwiają im bezpłatną podróż pociągami Kolei Wielkopolskich.
Ryczywół i Rogoźno również włączają się do pomocy na rzecz obywateli Ukrainy. W jaki sposób mieszkańcy tych gmin mogą wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów? Ze szczegółami na ten temat nasz reporter Sebastian Pawlaczyk Dodajmy, że z inicjatywy samych mieszkańców Rogoźna na rzecz potrzebujących obywateli Ukrainy uruchomiono także internetową zbiórkę pieniędzy. Link do zbiórki można tutaj
Pierwszy transport z pomocą dla uchodźców wyjechał z Piły już w sobotę wieczorem spod Urzędu Miasta. Pomoc z Piły pojechała do Dorohuska, gdzie znalazło się ok. 50-orga dzieci ewakuowanych z domu dziecka na terenie Ukrainy. Przez cały weekend mieszkańcy Piły przynosili w różne miejsca dary dla Ukraińców poszkodowanych w wyniku inwazji dokonanej przez Rosję. Kolejny transport z darami z Piły wyjechał w niedzielę. Mówi Beata Dudzińska, zastępca prezydenta Piły. W dalszym ciągu trwa zbiórka darów. Co jest potrzebne i dokąd można przekazywać pomoc w Pile? O tym w komunikacie Urzędu Miasta. Drodzy mieszkańcy podajemy listę zbiórek, które będą skoordynowane przez Urząd Miasta, we współpracy z Pilskim Bankiem Żywności i miejskimi jednostkami. Część z zebranego asortymentu trafi na granicę, a część zostanie w Pile i będzie czekała na moment, w którym będzie potrzebna ludziom, którzy przyjadą do Piły. Zbieramy: żywność długoterminową, leki przeciwbólowe, materiały opatrunkowe, środki higieny osobistej, pieluchy, podpaski, koce, śpiwory, karimaty, termosy, kubki termiczne, antyperspiranty latarki, baterie, powerbanki, czajniki, grzejniki. Środki te można dostarczać do: Regionalne Centrum Kultury (Plac Staszica 1), od poniedziałku do piątku, w godz. 10:00 – 18:00. Ochotnicza Straż Pożarna Ratownictwo Wodne (Wieniawskiego 4), od poniedziałku do piątku, w godz. 17:00 – 20:00. Pilski Bank Żywności (ul. Motylewska 24), od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00 – 15:00. Niepubliczne Przedszkole Kreatywne Wesoła Przygoda (ul. Poprzeczna 2a), od poniedziałku do piątku, w godz. 6:30 – 16:30. Szkoła Podstawowa nr 12 w Pile (ul. Lelewela 140), od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy szkoły. Szkoła Podstawowa nr 7 (al. Wojska Polskiego 45), od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy szkoły. Szkoła Podstawowa nr 5 (al. Niepodległości 18 i ul. Kujawska 18), w godzinach pracy szkoły. Stowarzyszenie Słabo i Niesłyszących „Migacze” w Pile (ul. Kwiatowa 2) od 1 marca, w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 16.00 – 18.30 i w soboty w godz. 10.00 – 14.00. Szkoła Podstawowa i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego (ul. Dembowskiego 4), w godzinach pracy szkoły. Niepubliczna Szkoła Podstawowa Vermilion (al. Niepodległości 2, teren WSG) od poniedziałku do piątku, w godz. 6:30-16:30. Klub Capoeira Piła (ul. Sikorskiego 9), od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 – 21.00. Szkoła Podstawowa nr 11 w Pile (ul. Królowej Jadwigi 2), od poniedziałku do piątku w godzinach pracy szkoły. Katedra Pielęgniarstwa ANS (Centrum Symulacji ANS w Pile), zbiórka trwa do 11 marca. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile (ul. Staromiejska 11), w godzinach pracy szkoły. Publiczne Przedszkole nr 6 im. Jasia i Małgosi w Pile (ul. Żeleńskiego 15), w godzinach pracy przedszkola. Lista ta, będzie jeszcze aktualizowana. Zachęcamy do włączenia się w te zbiórki. We wtorek zostanie uruchomione specjalne subkonto Pilskiego Banku Żywności.
Wynajmujesz mieszkanie i rozliczasz się ryczałtem? Najpóźniej do dziś należy złożyć PIT-28.